Wszyscy kierowcy zapłacą za nową naklejkę na przednią szybę. Państwo nie weźmie na siebie tego kosztu

Wszyscy kierowcy zapłacą za nową naklejkę na przednią szybę. Państwo nie weźmie na siebie tego kosztu

silnik diesel smog

Podaj dalej

To już pewne, że wszyscy kierowcy w Polsce muszą liczyć się z dodatkowym wydatkiem, jeżeli chodzi o walkę ze smogiem. I to bez względu na fakt, czy ich samochód spełnia normę emisji spalin, czy też nie spełnia. Opłatę przygotowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska w związku z powstającymi strefami czystego transportu.

Kierowcy znów sięgną do kieszeni

emisja spalin diesel

Prędzej czy później wszyscy posiadacze samochodów będą zobowiązani do tego, aby zapłacić 5 złotych za naklejkę na przednią szybę samochodu. Będzie ona informowała o tym, czy dany pojazd jest uprawniony do tego, aby wjechać do strefy czystego transportu.

Początkowo mówiło się o tym, że pieniądze będzie pobierał diagnosta, a następnie wydawał naklejkę. Tutaj jedno doszło do zmiany, gdyż pieniądze trafią do budżetu danej gminy, a więc pod rządy danego wójta, burmistrza bądź prezydenta.

Naklejka będzie informowała o tym, jaką normę emisję spalin spełnia nasz samochód. Wcześniej nie pojawiały się żadne informacje o tym, że to kierowcy będą zobowiązani do tego, aby ponieść za nią opłatę. Bardziej mówiło się o tym, że będą one po prostu wydawane. Wszelkie koszty miały należeć po stronie państwa.

samochod diesel spaliny

5 złotych to nie pieniądz, ale…

Niewątpliwie wyprodukowanie jednej naklejki i jej dystrybucja to na pewno nie koszt 5 złotych, a więc ktoś na tym zarobi. Biorąc pod uwagę jaka jest liczba samochodów w Polsce mówimy o naprawdę bardzo dużej kwocie. Skoro można gdzieś zarobić, to zawsze najlepiej na… kierowcach.

diesel miasta smog

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News