Wiemy jak będą chronieni piesi. Każde przejście dla pieszych będzie specjalnie chronione

Wiemy jak będą chronieni piesi. Każde przejście dla pieszych będzie specjalnie chronione

przejscie dla pieszych kierowca

Podaj dalej

Przejście dla pieszych stało się w Polsce miejscem, gdzie każdy z nas powinien czuć się najmniej bezpiecznie. Choć z pozoru przejście na drugą stronę jezdni jest dość prostą czynnością, to jednak nie współcześnie. To właśnie na pasach dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych, w których poszkodowana jest jedna ze stron. Często przypłacane jest to życiem, a jeszcze częściej poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, który towarzyszy danej osobi do końca życia.

Bezpieczniejsze i lepiej widoczne przejście dla pieszych

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak w wielu miejscach wyglądają dziś pasy. Część z nich jest naprawdę bardzo mało widoczna, a jeżeli już jest widoczna, to ciężko na nich wypatrzyć pieszego. Co najbardziej w tym przeszkadza? Inne samochody, które ustawione są tuż przed pasami bądź zaraz za nimi. Choć wiadomo, że tak nie powinno być, to jednak interwencje w tej kwestii są bardzo rzadkie.

Teraz ma się to zmienić, a policja też będzie w tej kwestii bardziej formalna. Zwłaszcza, że zmieniają się pod tym względem przepisy. Kierowcy będą musieli liczyć się teraz z tym, że będą mogli otrzymać za to także 8 punktów karnych. A za co dokładnie? ”Zatrzymanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem, albo w odległości 10 m za tym przejściem lub przejazdem na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu” – brzmi nowy przepis.

Jak bardzo jest to ważny przepis dla rządu, pokazuje taryfikator. 8 punktów oznacza, że można bardzo szybko pogorszyć swój dorobek w drodze do utraty prawo jazdy. Funkcjonariusze także będą uczelni na to, aby pozostawiać mandat za szybą u kierowców, którzy będą ryzykować zdrowie i życie pieszych zasłaniając ich na przejściu dla pieszych.

Dlaczego bezpieczne przejścia są tak ważne?

Dane w tym przypadku mówią bardzo wiele. W ubiegłym roku piesi byli ofiarami 5232 wypadków, a więc niemal co czwartego zdarzenia drogowego. Z kolei dwa lata temu liczba ta wynosiła 7005 wypadków i odpowiednio 23,1 proc. Jeżeli chodzi o ofiary śmiertelne na przejściach dla pieszych rok temu było ich 631 – 25,3 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych. W 2019 r. było to odpowiednio 793 osoby i 27,3 proc.

Kierowcy w szczególności powinni zwracać uwagę na taki znak drogowy jak poniżej i przed nim zwalniać. Nigdy nie wiadomo jak zachowa się pieszy – to powinno nam wiele mówić. Ale warto pamiętać o zmianie przepisów jakie miały miejsce, gdzie pieszy jest już chroniony w szczególny sposób.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News