Wiadomo od ilu promili alkoholu będzie konfiskata samochodu! Właściciele szybko potracą swoje auta

Wiadomo od ilu promili alkoholu będzie konfiskata samochodu! Właściciele szybko potracą swoje auta

kolizja w martwym polu wyłudzanie odszkodowań

Podaj dalej

Konfiskata samochodu to temat, który mocno rozbudził wszystkich w kraju, lecz w ostatnich dniach ucichł. Teraz jednak powraca i to już z bardzo konkretnymi informacjami. Wiadomo bowiem już ile promili alkoholu musi mieć dany kierowca, aby na zawsze pożegnał się z samochodem który prowadził. Teraz można jedynie dyskutować, czy liczby są za małe, czy za duże.

Nadchodzi konfiskata samochodu

Do informacji jak ma wyglądać zmiana w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym dotarł RMF24. Wiadomo już od pewnego czasu, że osoby prowadzące samochód pod wpływem alkoholu będą miały znacznie większe konsekwencje. Zwłaszcza jeżeli w takim stanie doprowadzą do jakiegokolwiek zdarzenia na drodze. Z kolei konfiskata samochodu i jej temat pojawił się z czasem i wzbudza duże kontrowersje, ale również ma swoich zwolenników.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby każdy samochód był konfiskowany, gdy kierowca będzie miał powyżej 1,5 promila. Z kolei jeżeli dana osoba będzie miała powyżej 0,5 promila, a spowoduje wypadek także będzie musiała liczyć się z utratą pojazdu. To sprawi, że nawet niewielka ilość wypitego alkoholu może przyczynić się do tego, że zostanie nam odebrane auto.

To jednak nie wszystko, co czeka na nieodpowiedzialnych kierowców. Za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, dana osoba trafi do więzienia minimum na 5 lat. Natomiast za spowodowanie wypadku z rannymi kara będzie wynosić minimum 3 lata. – Kierowca nie straci samochodu, jeżeli udowodni, że stan nietrzeźwości mógł być spotęgowany lekami lub inną analogiczną sytuacją. Limit celowo został ustawiony na półtora promila, aby nie odbierać samochodów tzw. wczorajszym kierowcom – powiedział Marcin Warchoła z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Duża kontrowersja?

Niewątpliwie konfiskata samochodu to temat, który może budzić skrajne emocje. Bo przecież mówimy tutaj o sytuacji, w której komuś może być zabrany samochód wart 2 tysiące złotych, a inne osobie za 200 tysięcy złotych. Mimo wszystko trzeba dodać, że wszyscy jesteśmy i musimy być równi wobec prawa. Mimo wszystko ryzyko utraty czegokolwiek będzie mniejsze, gdy ktoś świadomie wsiądzie po spożyciu do auta niemal nic nie wartego.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News