Wiadomo jakim zainteresowaniem cieszy się w Polsce dofinansowanie do samochodów elektrycznych. Sukces czy porażka?

Wiadomo jakim zainteresowaniem cieszy się w Polsce dofinansowanie do samochodów elektrycznych. Sukces czy porażka?

Podaj dalej

Polscy kierowcy od miesiąca mogą sięgnąć po dofinansowanie na zakup samochodu elektrycznego z programu rządowego ”Mój elektryk”. IBRM Samar dowiedział się dokładnie, jakim zainteresowaniem cieszy się bezwrotna dotacja do tego, aby zdecydować się na tego typu pojazd. Jedno jest pewne – nie jest to kompromitacja rządu w kwestii zaoferowanego programu w porównaniu do tego, jaki był oferowany rok temu. Teraz jest zdecydowanie lepiej!

Korzystne dofinansowanie budzi zainteresowanie

Przypomijmy – dotacja wynosi do 18 750 zł, lecz w przypadku rodzin z trójką lub większą liczbą dzieci jest to już kwota 27 tys. zł. Po miesiącu od wejścia w życie programu złożono 401 wniosków na łączną kwotę 8 162 250 złotych. Co piąty został złożony przez posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Liczba wbrew pozorom powinna być uznawana za satysfakcjonującą.

Z ubiegłorocznego programu o nazwie ”Zielony samochód” wniosek złożyło 262 osób, z czego mieli oni do wyboru sześć samochodów elektrycznych. I nie ma co ukrywać, że były to pojazdy budzące małe zainteresowanie. Dziś potencjalny nabywca ma do wyboru nawet do sześćdziesięciu aut na prąd. Co za tym idzie, jest już w czym wybierać. Do tego taki wybór zachęca, aby dofinansowanie padło naszym łupem.

Jak długo można korzystać z programu ”Mój elektryk”? Czasu jest bardzo dużo, choć wiele zależy od zainteresowania. Nabór wniosków od osób fizycznych potrwa do 30 września 2025 r. albo do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel. Budżet programu wynosi nawet 100 mln zł. Została zatem jeszcze dość pokaźna pula, lecz warto nie zwlekać, bo za kilka miesięcy będzie można się rozczarować.

Przedsiębiorcy także skorzystają

Jak wiadomo nie tylko osoby fizyczne, ale również i przedsiębiorcy mogą liczyć na dofinansowanie. Niektóre firmy z ogromnymi nadziejami podchodzą do inwestycji w kontekście wymiany całej floty na samochody elektryczne. To nie tylko poprawi nasze statystyki w Europie, ale również przyczyni się do szybszego rozwoju elektromobilności w Polsce.

Pod tym względem czeka nas jednak jeszcze bardzo dużo pracy. Zwłaszcza jeżeli chodzi o infrastrukturę ładowania samochód elektrycznych. To jedna z rzeczy, która wciąż najbardziej ogranicza potencjalnego kupca, przed zmianą samochodu na elektryczny.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News