Wejdziesz na ścieżkę rowerową lub nią idziesz? Mandat! Nowe przepisy uderzą w pieszych

Wejdziesz na ścieżkę rowerową lub nią idziesz? Mandat! Nowe przepisy uderzą w pieszych

mandat sciezka rowerowa

Podaj dalej

To może być szok dla wielu osób, za co będzie można dostać mandat. A będzie można za to, że weszło się na ścieżkę rowerową bądź co grosza nią idzie. A przecież takich miejsc w wielu miastach jest bardzo dużo – sporo ich przybyło i sporo przybędzie. Dlatego też ludzie muszą się nauczyć funkcjonować na nowo z drogami dla rowerzystów.

Mandat za ścieżkę rowerową

sciezka rowerowa przepisy
fot. freepik

21 września wchodzą zmiany w prawie o ruchu drogowym. Ścieżka rowerowa stanie się ”świętym miejscem” dla pieszych. Będzie tym samym co np. torowisko czy zwykła droga dla samochodów – nie będzie można po niej chodzić. Nie wolno będzie na nią wchodzić czy przekraczać jej w niedozwolonych miejscach. Kto to uczyni może otrzymać mandat.

Oznacza to, że piesi będą musieli szukać na ścieżkach rowerowych… przejść dla pieszych, aby znaleźć się po drugiej stronie. Warto jednak zauważyć, że ścieżki rowerowe dość rzadko posiadają taki element, co na pewno będzie problematyczne. Przepisy jednak mówią też, że piesi powinni przechodzić przez drogę dla rowerów najkrótszą możliwą drogą.

Powstanie przepisów ma tak naprawdę jeden cel. Chodzi o ułatwienie w ustaleniu winnego w razie zdarzenia pieszego z rowerem albo hulajnogą elektryczną. Znalezienie winnego było w takiej sytuacji praktycznie niemożliwe. Teraz z kolei sprawa będzie znacznie prostsza do oceny i łatwiej będzie wskazać tego, co zawinił.

sciezka rowerowa zmiany
fot. freepik

Co musi wiedzieć pieszy?

Warto spojrzeć na sam przepis, który chroni nas przed tym, aby mandat nie był dla nas karą. „Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych jest dozwolone na przejściu sugerowanym albo poza przejściem sugerowanym jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia dla pieszych, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu”.

I drugi bardzo ważny zapis: „Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych (…) jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni lub drogi dla rowerów iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni lub drogi dla rowerów”.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News