Wakacje 2020: Samochodem na lotnisko i gdzie dalej? Kraje otwierają się na turystów

Wakacje 2020: Samochodem na lotnisko i gdzie dalej? Kraje otwierają się na turystów

samochod lotnisko samolot

Podaj dalej

Znoszenie obostrzeń, coraz większa swoboda w poruszaniu i coraz lepsza pogoda, której wciąż nam mało. To wszystko sprawia, że coraz częściej myślimy o tym, aby udać się na wakacje 2020.

samochod samolot

Sezon na wakacje 2020 nie będzie jednak rozpieszczał jak w poprzednich latach z wielu względów. Dla większości osób polskie morze będzie jedynym kierunkiem, który w ogóle będzie brany pod rozważania. No, jeszcze polskie góry i jeziora.

Mimo wszystko będzie możliwość taka, aby udać się na lotnisko i polecieć w inny zakątek świata, gdzie np. pogoda wydaje się pewniejsza. Nie wszędzie jednak będzie można się udać ze względu na różne obostrzenia, jak chociażby kwarantanna.

Gdzie na wakacje 2020?

Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków dla Polaków. W tym roku jednak wiele wskazuje na to, że ten kraj może dla nas zostać całkowicie wyłączony z opcji podróży. Tamtejszy rząd rozważa współpracę turystyczną jedynie ze Słowenią, Austrią, Węgrami, Czechami i Słowacją. Chodzi o możliwość wjechania do kraju bez możliwości odbywania kwarantanny.

Bułgaria to kraj również często odwiedzany przez naszych rodaków. Tutaj od 1 czerwca schodzi obowiązek kwarantanny, ale nie dla wszystkich. Nie dotyczy on wyłącznie Bułgarów, Serbów i Greków.

Z kolei Grecja przewiduje otworzenie swoich granic od 1 lipca. Ze słów tamtejszego ministra turystyki wynika jednak, że turyści będą mile widziani, ale nie ze wszystkich krajów. Wpuszczani mają być jedynie ci z państw, które pandemia nie dotknęła w znacznym stopniu. Ciężko wyrokować, jak zostanie oceniona Polska przez tamtejsze władze.

Cypr natomiast otwiera swoje granice już 9 czerwca. Hotelarze nastawiają się jednak zdecydowanie na turystów z Bliskiego Wschodu i państw regionu Zatoki Perskiej.

Turcja, wedle słów ministra kultury i turystyki, będzie wyznaczać trend w przyjmowaniu turystów. Wszyscy którzy udadzą się do tego kraju na wakacje, zostaną przebadani na lotnisku na obecność koronawirusa. A to wszystko już od początku czerwca.

W Hiszpanii wciąż obowiązuje kwarantanna i nie zostanie zniesiona na pewno do końca czerwca. Przygotowywane są specjalne systemy związane np. ze specjalnymi aplikacjami dla turystów, które pomogą odmrażać turystykę.

Co ciekawe, najkorzystniej wybrać się do… Włoch, gdzie pandemia koronawirusa była największa, a miejsce to zostało uznane za epicentrum. We Włoszech do tej pory odnotowano pond 226 tys. przypadków zakażenia, ponad 32 tys. osób zmarło. Granice jednak zostają otwarte już od 3 czerwca dla wszystkich z krajów Unii Europejskiej, strefy Schengen, Wielkiej Brytanii, Andory, Monako, San Marino.

Kiedy najlepiej planować wakacje 2020?

Patrząc na powyższe sytuacje w wielu krajach może okazać się, że planując wyjazd w dane miejsce, wcale możemy tam nie spędzić urlopu. Przed podjęciem decyzji najlepiej dokładnie sprawdzić, jak wygląda sytuacja z możliwością pojawienia się w danym kraju. Pamiętać również należy, że każdy graj będzie miał obowiązujące wewnętrzene obostrzenia, z którymi również należy się zapoznać.

Sytuacja z wpuszczaniem turystów w danym kraju może zmieniać się dynamicznie. Choć na dzień dzisiejszy obowiązują obostrzenia i wciąż aktualna jest kwarantanna, to jednak sytuacja z tygodnia na tydzień może ulec zmianie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News