Gdzie najprościej i najtrudniej zdać egzamin na prawo jazdy? Znamy miasta

Gdzie najprościej i najtrudniej zdać egzamin na prawo jazdy? Znamy miasta

Podaj dalej

Egzamin praktyczny na prawo jazdy to bez wątpienia jeden z najbardziej wymagających sprawdzianów w życiu. Statystycznie duża część osób nie zalicza tego dnia jednak do udanych. Czy powodem tego jest słabe przygotowanie do egzaminu? A może tego dnia wygrywa stres?

prawo jazdy

Jak wynika z analizy statystyk Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego (WORD), przygotowany przez portalnaukijazdy.pl to Łódź jest miastem wojewódzkim, gdzie odsetek zdawalności egzaminu praktycznego wynosi jedynie 24,9%. Kolejne miasta wojewódzkie, w których najciężej nabyć prawo jazdy to Szczecin (27,8%) i Opole (28,1%).

Patrząc w drugą stronę to WORD w Rzeszowie może pochwalić się tym, że właśnie w tym miejscu w Polsce prawo jazdy nabywa najwięcej osób – 39,2%. Nieco trudniej zdać egzamin praktyczny we Wrocławiu (38,3%) oraz w Białymstoku (38,1%).

Prawo jazdy nie dla każdego?

Patrząc na mniejsze ośrodki najwyższy odsetek zdawalności występuje w Jeleniej Górze (53%) w dolnośląskim. Natomiast w stolicy Dolnego Śląska, Wrocławiu prawo jazdy uzyskuje jedynie 38,3% kursantów. W województwie mazowieckim w Ostrołęce odsetek zdawalności egzaminu praktycznego wynosi (51,9%), a w Warszawie zaledwie (34,2%).

Takich przykładów jest kilka i pokazują one jedno – łatwiej o prawo jazdy jest w mniejszych ośrodkach, niż w dużych miastach.

Są jednak mniejsze ośrodki, gdzie także trudno o uprawnienia. To Koszalin (25,4%) w województwie zachodniopomorskim, a także Radom (25,6%) w mazowieckim.

Statystyki jak widać w bardzo wielu przypadkach są dość mocno zbliżone do siebie. Gdzie by jednak nie było najłatwiej, a gdzie najtrudniej – wszystko pozostaje tylko teorią i statystyką. Jeżeli się jest dobrze przygotowanym do egzaminu praktycznego, szanse na jego pozytywne zakończenie są zawsze znacznie większe.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News