W twoim silniku typu diesel przybywa oleju? Kierowco, to niestety początek złych informacji

W twoim silniku typu diesel przybywa oleju? Kierowco, to niestety początek złych informacji

Podaj dalej

Czy to możliwe, żeby w silniku typu diesel lub benzynowym było więcej oleju niż do niego wlejemy? Niestety tak i nie jest to magia, ani inne czary-mary, a po prostu szara rzeczywistość. To, że w silniku jest więcej płynu niż chcemy nie jest niczym dobrym, dlatego tak ważne jest to, aby regularnie kontrolować jego stan.

Diesel, benzyniak – kontroluj stan oleju

olej silnik diesla

Wyciąganie bagnetu z silnika i sprawdzanie oleju tak naprawdę to ABC każdego kierowcy. Nawet jeżeli przez ostatnie miesiąca czy lata nigdy nie było z tym problemu, tak naprawdę nie wiadomo kiedy ten problem nadejdzie. A lepiej zapobiegać niż leczyć, więc warto to kontrolować

Może dojść do sytuacji w której oleju będzie więcej niż go wlewaliśmy. Z reguły dzieje się odwrotnie, że w naturalny sposób go ubywa, co jest naturalnym zjawiskiem. Niestety jego zwiększona ilość nie jest już niczym dobrym i mówi nam o jednej rzeczy – awarii, która zaraz może przerodzić się w koszmar.

Z reguły za zwiększenie ilości oleju w silniku typu diesel czy benzynowym odpowiada płyn chłodniczy. Łatwo to wyłapać, bowiem olej staje się jaśniejszy, ma mniejsza lepkość, a w zbiorniku jest mniej płynu chłodniczego. Jak on tam trafia? Przedostaje się przez nieszczelną uszczelkę pod głowicą. Właściciel musi liczyć się z naprawą rzędu około półtora tysiąca złotych.

olej diesel silnik

Nie tylko płyn chłodniczy, ale i paliwo

Znaczenie gorzej, gdy z naszym olejem z silnika zmiesza się paliwo, bowiem wówczas problem staje się bardziej poważny. To także łatwo sprawdzić i nie tylko po braku odpowiedniej lepkości, ale głównie zapachu. Tutaj już sytuacja wskazuje jednoznacznie, że jednostka napędowa stała się mocno wyeksploatowana.

Z reguły taka sytuacja dotyczy bardzo starych motorów i oznacza dla nich wyrok. Naprawa silnika jest już praktycznie nieopłacalna i bardziej opłaca się oddać auto na złom i sięgnąć po nowszy model pojazdu, niż bawić się w naprawy.

poziom oleju diesel

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News