W trakcie hamowania bije ci kierownica? To na pewno samo się nie naprawi

W trakcie hamowania bije ci kierownica? To na pewno samo się nie naprawi

kierownica hamowanie

Podaj dalej

Takie zjawisko jak to występuje na tyle często, że może zdarzyć się każdemu. A chodzi o sytuacje, w której tzw. bije kierownica w momencie hamowanie, a więc czuć, że rusza się na boki. Oczywiście taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, gdyż jest to niezwykle niebezpieczne. Każdy kierowca musi szybko zareagować.

Kierownica sama się rusza

W tym przypadku tarcze hamulcowe odgrywają najbardziej istotną rolę. Zostały one najprawdopodobniej, a czasem się zdarza, iż uległy jakiejś awarii. Chodzi tutaj m.in. o ich skrzywienie, a dzieje się tak, gdy są rozgrzane i wjedziemy w kałużę wody. Zwłaszcza jeżeli wcześniej jeździliśmy na dużych prędkościach.

Kierowcy powinni pamiętać, że po nagłym hamowaniu, gdy wiemy, że tarcze są rozgrzane, nie należy trzymać wciśniętego hamulca. To także powoduje uszczerbki prowadzące do tego typu sytuacji, jak ruszająca się kierownica w trakcie hamowania. Wtedy lepiej zaciągać hamulec ręczny, na tylne koła.

Gdy tylko czujemy, że kierownica zaczyna nam pracować w trakcie wciskania hamulca, od razu powinniśmy się udać na warsztat. Przy większych prędkościach może okazać się to bardzo niebezpieczne i doprowadzić do wypadnięcia z pasa. Zwłaszcza u osób, które prowadzą jedną ręką.

Zbieżność kół

Zdarza się, że opisywana sytuacja może mieć miejsce z innego powodu. Chodzi o zbieżność kół, bowiem gdy jej nie ma, również możemy odczuwać rzucanie na boki. W tej sytuacji niewątpliwie rutynowa kontrola wystarczy do tego, aby pozbyć się problemu. Opłaty będą niewielkie w porównaniu do kupowania nowych tarcz hamulcowych.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News