W każdym mieście paliwo 50 groszy taniej. Ta różnica w cenie zachęci do tankowania

W każdym mieście paliwo 50 groszy taniej. Ta różnica w cenie zachęci do tankowania

benzyna stacja paliw

Podaj dalej

Tankując paliwo każdy kierowca chce zrobić to możliwie jak najtaniej i może to zrobić niedaleko swojego miejsca zamieszkania. Jak się okazuje ceny na stacjach potrafią być w ostatnim czasie nie tylko wysokie, ale i… różne. Okazuje się, że w bardzo wielu miejscowościach w Polsce różnica potrafi wynieść nawet około 50 groszy za diesel czy benzynę. To dużo i nie wszyscy wiedzą, z czego to wynika.

Nie przepłacaj za paliwo

biodiesel benzyna tańsze paliwa
fot. freepik

Różnice w cenie za paliwo potrafią wynikać z bardzo wielu czynników. Nawet jeżeli stacje paliw są blisko siebie, może być im ciężko konkurować ze sobą. Jeden punkt może pozwolić sobie na większą obniżkę, drugi natomiast taki zabieg mógłby zrujnować finansowo. Dlatego wręcz obowiązkiem kierowców jest szukanie miejsc, gdzie realnie mogą przyoszczędzić.

Kluczowa w tym wszystkim oczywiście pozostaje marża, a więc to ile dana stacja chce bądź musi zarobić na litrze za paliwo. Druga kwestia jest taka, jak bardzo dany punkt ma rozwiniętą ofertę poza paliwową. Jeżeli jest ona atrakcyjna dla klientów i się sprzedaje, zyski można czerpać z tego. Duży wpływ na to ma również sama lokalizacja.

Dużą rolę odgrywa też fakt w jakim momencie dana stacja dokonała zakupu, a dokładniej mówiąc za jaką cenę. Jeżeli było zakupione paliwo drogo i wolno się sprzedaje, to cena będzie się utrzymywać wyższa. Wpływu na to nie będzie miało to, że np. od kilku dni w hurcie ceny poszły znacząco w dół.

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Taniej nie znaczy gorzej

Kierowcy mają bardzo różne podejście do tankowania. Kiedyś, gdy ceny wyglądały inaczej, widzą tę niższa podchodzono z dystansem. Wolano dołożyć niewiele więcej i wlać paliwo z pewniejszego źródła. Teraz, gdy ceny mamy jakie mamy, każdy szuka miejsc, gdzie diesel czy benzyna jest najtańsza. I trudno się temu dziwić przy tak wysokiej inflacji.

Kto tego jeszcze nie zrobił, to warto zorientować się, czy tam, gdzie tankujemy jest, aby na pewno najtaniej. Może kilometr, czy dwa dalej jest punkt, gdzie będzie okazja przyoszczędzić przy pełnym baku nawet ponad 20 złotych. Dla jednych to dużo, dla innych mało, ale na ulicy na pewno się tego nie znajdzie. A okazuje się, że w pewnym sensie leży.

paliwo-tankowanie-zbiornik
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News