W 2023 roku będzie mniej starych samochodów na drogach! Kierowcy w Polsce mają czego się obawiać?

W 2023 roku będzie mniej starych samochodów na drogach! Kierowcy w Polsce mają czego się obawiać?

W 2023 roku będzie mniej starych samochodów na drogach! Kierowcy w Polsce mają czego się obawiać?

Podaj dalej

Coraz mniej starych samochodów jeździ po polskich drogach, ale to nie zasługa tego, że stawiamy na lepsze roczniki. Ogólnie samych aut na drogach w naszym kraju jest znacznie mniej, niż wcześniej. To za sprawą tego, że sprowadzanych jest coraz mniej pojazdów i coraz mniej jest kupowanych. Główną rolę odgrywają tutaj ceny pojazdów, cena samej benzyny oraz inflacja, która dokucza nam w życiu codziennym.

Liczba samochodów w Polsce maleje

samochod-parking-inwestycja
fot. freepik

Jako, że za lepszy rocznik trzeba zapłacić więcej, do polski wciąż są sprowadzane głównie wiekowe samochody. W ubiegłym roku łączny średni wiek pojazdów, które zawitały do Polski wynosił 13 lat! Tyle tylko, że sama ilość samochodów, która przyjeżdża do naszego kraju na sprzedaż jest mniejsza. Dlatego też mniej aut ogólnie trafia do nowych klientów, przez co ruch niejako sprzeda. W 2023 roku liczba sprowadzonych pojazdów była mniejsza o blisko 18 procent.

Niemcy, Francja, Belgia i Holandia to wciąż kraje, z których najchętniej sprowadzamy samochody. Co ciekawe, dość znacząco spadł import od naszych zachodnich sąsiadów, bowiem aż od blisko 25 procent! Jedyny wzrost jaki zanotowano, to w przypadku samochodów sprawdzanych ze Stanów Zjednoczonych.

Pierwsza połowa 2023 roku nie zapowiada się lepiej i jeżeli chodzi o rynek wtórny, tutaj wciąż spodziewany jest spadek zainteresowania. Wysokie ceny pojazdów odstraszają nowych nabywców, do tego wiadomo, że paliwa mają jeszcze zdrożeć. Wszyscy zatem potencjalni zainteresowani najpierw będą woleli poczekać i zobaczyć, co wydarzy się w najbliższych miesiącach. Do tego wciąż rosną koszty życia z każdej strony.

samochod z silnikiem diesla jpg freepik
fot. freepik

Mniej spalin w powietrzu

Taka sytuacja ma niejako swoje plusy i minusy. Można spojrzeć na to z takiej strony, że po polskich drogach będzie jeździło mniej kopciuchów, które zanieczyszczają powietrze. W dodatku kupienie starego samochodu to także duże ryzyko, przez zmiany w przeglądzie. Może okazać się, że w takie auto trzeba będzie sporo zainteresować, zanim wyjdzie się nimi na drogi.

Trzeba być zatem dobrze przygotowanym do takiej inwestycji. A co najważniejsze, kupując stary samochód należy go dobrze sprawdzić czy aby na pewno nie będzie z nim później problemów. Takie pojazdy to najczęściej skarbonka bez dna, więc warto się pilnować.

samochod uzywany sprzedaz
fot freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News