Używany samochód z instalacją LPG. Na co zwrócić uwagę jako aktualny i przyszły właściciel

Używany samochód z instalacją LPG. Na co zwrócić uwagę jako aktualny i przyszły właściciel

Podaj dalej

Polska należy do ścisłego grona krajów, gdzie instalacja LPG w samochodach cieszy się ogromną popularnością. Autami na gaz jeżdżą miliony Polaków, a tyle ile jeździ to drugie tyle chciałoby ją posiadać. Głównie chodzi o oszczędności jakie za sobą niesie, bo to niewątpliwie duże odciążenie miesięczne dla budżetu domowego.

Z instalacją LPG łatwiej się żyje, ale…

lpg ceny paliw

Żadna instalacja gazowa nie jest równa sobie. Najbardziej pożądaną jest fabryczna założona przez producenta, która daje dużą większą pewność niż ta jaką założymy w innym miejscu. Ale uwaga! To wcale nie oznacza, że taka będzie gorsza, słabsza jakościowo czy sprawiała więcej kłopotów.

Chodzi głównie o kwestie związane z tym co montujemy i posiadanie świadomości tego. Najważniejsze, aby takie rzeczy wykonywać na sprawdzonych i specjalizujących się w tym warsztatach. Pamiętać należy także, że tanio nie znaczy dobrze i zdecydowanie lepiej dopłacić na starcie więcej, aby później zadowolenie było większe.

Części słabej jakości mogą szybko wprowadzić nas w kłopoty i sprawić, że wydamy dwa albo i trzy razi więcej. I tu chyba najlepszy przykład – tanie węże, które przewodzą LPG po naszym układzie. Te bardzo szybko parcieją i staja się nieszczelne, przez co wymiana ich będzie szybsza niż może nam się wydawać. Takich przykładów można by wymieniać wiele.

Przełącznik LPG

Na co zwrócić uwagę

Jeżdżąc na gaz trzeba pamiętać o tym, aby w baku zawsze było też paliwo. To dobre dla pompy paliwowej, aby nie spadła jej wydajność i nie zasysała potencjalnych zanieczyszczeń. Natomiast jeżeli wewnątrz samochodu poczujemy gaz, nie należy zwlekać i czym prędzej wymienić odpowiadające za to przewody.

Z poważniejszych rzeczy może każdemu użytkownikowi LPG przytrafić się wypalona uszczelka pod głowicą, co jest dość częstym objawem. Przez zaniedbania możemy doprowadzić nawet do tego, że pęknie głowica z powodu przegrzania się jej. Wtedy koszty naprawy liczy się w tysiącach.

tankowanie LPG gaz

Stara zasada mówi, że jeżdżenie na gaz jest tanie, ale nie można nigdy czekać na to, aż się coś zepsuje. Trzeba na bieżąco kontrolować to co dzieje się z instalacją i prowadzić profilaktyczne wymiany niektórych rzeczy, gdy pojawiają się już pierwsze sygnały usterek.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News