Uwaga! Kupiłeś bądź kupujesz samochód z tego kraju? Policja może ci go zabrać i możesz mieć sporo problemów

Uwaga! Kupiłeś bądź kupujesz samochód z tego kraju? Policja może ci go zabrać i możesz mieć sporo problemów

samochod akcyza oplata

Podaj dalej

Kierowcy, miejcie się na baczności. Kto kupił bądź w najbliższym czasie będzie kupował samochód, niech dobrze sprawdzi kraj z którego został sprowadzony i dokumenty. Okazuje się bowiem, że w Holandii bardzo znacząco wzrosła ilość kradzieży pojazdów. I choć część udaje się odnaleźć i odzyskać, to jednak bardzo wiele nie.

Samochód z kradzieży do sprzedaży

dowod rejestracyjny samochod
fot. freepik

Planując kupno samochodu warto trzeba uważać na okazje cenowe, bowiem te mogą mieć drugie dno. Przez pierwsze pół roku w Holandii skradziono najwięcej aut od 20 lat! W dodatku mowa o starszych pojazdach, które nie posiadały systemu alarmowego i żadnych innych zabezpieczeń. Policja działa prężnie, ale mimo to, skala jest ogromna.

Wiele samochodów na pewno idzie na części, a te sprzedawana są na Europę. Ma to być odpowiedź na problemy z częściami, trudnościami z dostaw, etc. Przypuszcza się jednak, że nie wszystkie pojazdy są rozbierane, a część trafia do sprzedaży. I choć w dzisiejszych czasach wydaje się to mało prawdopodobne, taki samochód może być nawet na polskim rynku. To także odpowiedź na to, iż rynek posiada ogromne braki.

Tamtejsze Krajowe Centrum Informacji o Przestępczości Samochodowej donosi, że najczęściej łupem pada Toyota. Wśród topowych kradzieży są jednak też inne marki jak Volkswagen, Renault i Peugeot. Warto dobrze spradzić samochód pod kątem formalnym, zanim zdecydujemy się na jego zakup. Można później stracić nie tylko auto, ale i zainwestowane pieniądze.

Motocykle i skutery także na topie

Samochód to jedno, ale z holenderskich dróg znikają również motocykle oraz skutery. W pierwszej połowie roku skradziono ich aż o 30-40 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku. To niestety czarna strona kryzysu, który dotyka wiele osób. Z tego powodu cierpią na tym inni, którzy tracą swój dorobek.

To też w konsekwencji prowadzi do tego, że w Holandii mogą spodziewać się podwyżek polis ubezpieczeniowych. Skoro kradzieży jest tak wiele, firmy muszą to zrekompensować swoim klientom. Ryzyko kradzieży jednak wzrasta, a tym samym wzrosnąć musi również sama składka.

samochodow nowe przepisy
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News