Uwaga kierowcy! W najbliższych dniach będą ogromne problemy z działaniem nawigacji GPS i urządzeń radiowych

Uwaga kierowcy! W najbliższych dniach będą ogromne problemy z działaniem nawigacji GPS i urządzeń radiowych

gps nawigacja kierowcy

Podaj dalej

Kierowcy, zachowujcie ogromną czujność korzystając z nawigacji GPS. Właśnie znajdujemy się w momencie, gdzie będą występowały zakłócenia związane z działaniem sprzętów służących nam do podróżowania. To samo zresztą tyczy się m.in. urządzeń radiowych. Wszystko za sprawą burzy magnetycznej, która jest efektem niedawnego rozbłysku słońca.

GPS może wariować w samochodach

Materia słoneczna docierająca nad Ziemię już niejednokrotnie wywoływała ogromne problemy z komunikacją. Największe tego typu zjawisko od kilku lat miało miejsce zupełnie niedawno. Wówczas największe problemy dotknęły osób znajdujących się w rejonie Oceanu Atlantyckiego, gdzie powstawały spore zakłócenia.

Teraz w naszym kierunku zmierza obłok słonecznej plazmy, czyli mieszanka protonów i elektronów. Kiedy mogą powstać z tego tytułu problemy? Naukowcy przewidują, że może to być środa 14 lipca bądź kolejny dzień/dni. Odczuwają to zawsze urządzenia elektryczne takie jak GPS, fale radiowe, łącza satelitarne.

Rozbłysk słoneczny, który wywołał nasze problemu tutaj na Ziemi, sklasyfikowany jest jako jeden z mocniejszych. Oznacza to nic innego jak to, że problemy mogą być dość odczuwalne. Zjawisko zakłóca bowiem pole magnetyczne Ziemi. Chmura plazmy idąca w naszym kierunku jest dużo wolniejsza niż sam rozbłysk – ten porusza się z prędkością światła , dlatego też zmierza w naszym kierunku kilka dni.

Siła z której nawet nie zdajemy sobie sprawy

Żeby lepiej zobrazować możliwości takiej chmury plazmy warto wspomnieć to co działo się kiedyś. Niemal 150 lat temu zjawisko było tak silne, że telegrafy działały nawet nie będąc podłączone do prądu. Z kolei zorze polarne powstały na całej Ziemi, a ich jasność budziła ludzi w środku nocy.

Z kolei nie tak dawno, bowiem w 2003 roku rozbłysk miał taką moc, że zabrakło skali w urządzeniach pomiarowych. Tutaj jednak jako planeta mieliśmy dużo szczęścia, bowiem cała emisja ominęła naszą planetę.

Dziś i w kolejnych dniach warto zatem uważać na GPS i inne urządzenia. Najważniejsze, że jako kierowcy nie możemy w pełni ufać temu urządzeniu, bowiem może nas wprowadzić w spore kłoty.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News