UWAGA kierowcy! Po 18 października diesel nie będzie tańszy niż 6,04 zł/l. Do tego trzeba liczyć jeszcze m.in. marżę

UWAGA kierowcy! Po 18 października diesel nie będzie tańszy niż 6,04 zł/l. Do tego trzeba liczyć jeszcze m.in. marżę

diesel benzyna ceny paliw 6 złotych stacja paliw (3)

Podaj dalej

To dużo drożej niż zapowiadano! Diesel w przyszłym tygodniu nie może być tańszy niż 6,04 zł/l, bowiem tak kształtuje się cena hurtowa w Polsce wraz z VAT. Na wszystkich stacjach paliw powinno być zatem znacznie drożej niż kształtują to prognozy. Zwłaszcza, że mówimy tutaj o sytuacji, w której chodzi o ceny w kolejnym tygodniu po weekendzie.

Zatankuj diesel jak najwcześniej

diesel benzyna lpg ceny paliw paliwo

Olej napędowy oferowany był w hurcie po 4 912 zł/m3, czyli po doliczeniu VAT cena wychodzi 6,04 zł/l. Wychodzi to zatem znacznie drożej, niż obecnie kształtuje się cena na wielu stacjach paliw. Zwłaszcza, że do tego musi być doliczona marża, a więc to, co zarobi dana stacja paliw. I choć marża w Polsce jest dość niska, to trzeba do tego doliczyć minimum 10 groszy.

Obecnie cena w Polsce za diesel wynosi 5,89 zł/l, a więc już wiadomo, że powinno być drożej o około 15 groszy. Krótko mówiąc, jeżeli chodzi o to paliwo nie ma tutaj dobrej perspektywy na najbliższe tygodnie, a w zasadzie na najbliższe dni. Możemy być świadkami jednego z największych skoków cenowych ostatnich miesięcy. Choć tych i tak już nie brakowało.

W przypadku benzyny cena po doliczeniu VAT do ceny hurtowej wynosi 5,90 zł/l. Tutaj także spodziewane są podwyżki, lecz na pewno diesel będzie oddalał się od Pb95. Zresztą kwestia tego jak drożeją oba paliwa widać doskonale w dłuższej perspektywie. Patrząc na ostatnie dwa miesiące olej napędowy jest droższy o ponad 80 groszy, a diesel o 50 groszy.

diesel paliwo benzyna

Ropa dalej notuje rekordowe ceny

Ceny w hurcie nieustannie rosną z racji drożejącej na giełdzie ropy naftowej. Cena za baryłkę wynosi już 85 dolarów i dziś odnotowała najwyższy poziom od trzech lat. Lada moment ma zostać osiągnięty rekord 7-letni. Z kolei patrząć na polskie rafinerie te też muszą wykładać duże pieniądze na starcie. Wydają najwięcej od 7 lat.

To sprawia, że produkcja przekłada się także na większe ceny z jakimi mamy styczność na na co dzień. Diesel i benzyna wciąż będą drożały przez kolejne tygodnie i jak na razie perspektyw na zmianę tej sytuacji nie ma. Tak na pewno będzie do momentu, aż OPEC+ nie zmieni zdania i nie zwiększy wydobycia.

benzyna diesel paliwo

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News