Uwaga kierowco, masz takie opony? Czeka cię pilna wizyta w zakładzie wulkanizacyjnym

Uwaga kierowco, masz takie opony? Czeka cię pilna wizyta w zakładzie wulkanizacyjnym

wymiana i utylizacja opony

Podaj dalej

Kolejna bardzo ważna informacja dla kierowców. Nadszedł obowiązek zwrócenia uwagi na opony, jakie mamy zamontowane w swoim samochodzie. Jeżeli są to całoroczne, to nie należy myśleć, że z nimi nie należy nic robić. Podobnie jak z oponami letnimi czy zimowymi, trzeba udać się do wulkanizatora, aby sprawdzić czy wszystko z nimi w porządku.

Opony całoroczne także wymagają serwisu

Większość kierowców wychodzi z założenia, że skoro kupiła opony całoroczne, to przez najbliższe lata nie musi nic robić. A to tak naprawdę ogromny błąd i może prowadzić do wielu nieprzyjemności. Po każdym sezonie należy sprawdzić nie tylko stan naszego ogumienia, ale także dokładnie inne parametry. A tego już nie jesteśmy w stanie zrobić sami.

A chodzi m.in o okresowe wyważenie kół, co jest niezwykle ważne pod kątem prawidłowej jazdy. Do tego warto poprosić pracownika o przerzucenie opon z tyłu na przód i odwrotnie. Pozwoli to na równomierne zużywanie się bieżnika, a co za tym idzie opony wytrzymają dłużej, niż mogłyby gdyby nie dokonywać takiej zamiany.

Trzeba pamiętać równiez o tym, że takie opony nie są wieczne i nie wytarczają na tak długo jak te, które wymiany na dany sezon. I skoro te zależnie od przejechanych kilometrów starczają na 4-6 lat, tak wielosezonowe powinny zostać wymienione po okresie trzech lat. Ich zużycie jest dwukrotnie szybsze. Jeżeli pokonujemy rocznie sporo kilometrów, trzeba dokładnie przeanalizować czy nie nadają się do wymiany już po dwóch latach.

Z wymianą opon nie ma co się śpieszyć

Kierowcy musza pamiętać, że opony zimowe to nie do końca opony na śnieg. Co roku pada niemal pytanie, kiedy należy wymienić ogumienie w samochodzie. Odpowiedź wydaje się tutaj zawsze jedna i taka sama – kiedy temperatura ”na stałe” spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Wówczas tracą się właściwości opony letniej i nie ma co czekać na pierwszy śnieg.

Warto również pamiętać o odpowiednim przechowywaniu opon. Jest to kluczowe, bowiem przez okres około pół roku można je po prostu zniszczyć, nawet ich nie używając. Później mogą się one nie nadawać do tego, aby na wiosnę ponownie założyć je do samochodu. A jak wiadomo, dobre opony nie są tanie, więc warto podejść do tematu poważnie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News