Uwaga kierowco! Kupiłeś bądź sprzedałeś samochód? Następuje ważna zmiana, która dotknie wszystkich

Uwaga kierowco! Kupiłeś bądź sprzedałeś samochód? Następuje ważna zmiana, która dotknie wszystkich

kupno sprzedaz samochod

Podaj dalej

Kierowcy mający w planach kupić samochód bądź sprzedać obecny, muszą sięgnąć po najnowszą wiedzę. Ministerstwo Infrastruktury zapowiada bowiem pod tym względem zmiany, które tak naprawdę dotkną wszystkich. Zauważono, że duży problem stanowi to, gdzie tak naprawę rejestrujemy bądź wyrejestrowujemy dany pojazd. Choć dla nas wydaje się to bez większego znaczenia, to jednak znaczenie ma bardzo istotne.

Kupujesz bądź sprzedajesz samochód? Musisz to wiedzieć

Ministerstwo zamierza doprecyzować przepisy, w kwestii zgłaszania zbycia lub nabycia pojazdu. Dziś zadawane jest zasadne pytanie, gdzie należy to zrobić. A dokładniej mówiąc chodzi o to, czy w miejscu zamieszkania, czy w miejscu, gdzie zarejestrowany jest samochód. Obecnie art. 78 ust. 2 pkt 1 Prawa o ruchu drogowym mówi, że właściciel pojazdu zarejestrowanego jest zobowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu.

Przepis ten jednak w żaden sposób nie mówi, gdzie możemy tego dokonywać, więc tak naprawdę możemy obecnie dokonać tego wszędzie. Co wzbudziło całe zamieszanie? Zmiany linii orzeczniczej przez sądy administracyjny. Te zaczęły orzekać, że właściwość organu należy ustalać według rejestracji pojazdu. Czy w takim kierunku pójdą przepisy, a kierowców niejednokrotnie będą czekały długie wycieczki w Polskę? Wygląda jednak na to, że nie!

Samochód będziemy mogli wyrejestrować oraz rzecz jasna zarejestrować w miejscu naszego zamieszkania. Tego chce m.in. Unia Metropolii Polskich, ale również i Ministerstwo Infrastruktury. Kiedy przepis zostanie zmieniony?  Ma to nastąpić przy okazji większej nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Krótko mówiąc, zamieszanie ”o nic”, będzie bardziej precyzyjne. Zwłaszcza dla sądów administracyjnych, które są tutaj kluczowe.

30 dni – nie dłużej!

W ostatnich miesiącach następowały zmiany w kontekście tego, ile dni kierowca ma na zarejestrowanie bądź wyrejestrowanie samochodu. Było to zmieniane w związku z trwającymi wówczas obostrzeniami. Warto jednak wiedzieć, że wszystko wróciło już do normy i jednostki działają normalnie. Tym samym czas na dopełnienie formalności nie pozostaje wydłużony, ale mamy na to tylko trzydzieści dni. Zdecydowanie lepiej nie przekraczać tego terminu, aby nie naciąć się na niepotrzebne kary.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News