Upomnienie czy mandat? Wyjaśniła się kwestia, jak będzie karała policja w trakcie prowadzonych kontroli

Upomnienie czy mandat? Wyjaśniła się kwestia, jak będzie karała policja w trakcie prowadzonych kontroli

mandat policjant predkosc

Podaj dalej

Pod dużym znakiem zapytania była kwestia tego, jak będą karani kierowcy – mandat czy upomnienie? Wedle zapowiedzi było bardzo duże prawdopodobieństwo, że funkcjonariusze rozpoczną protest podobny do tego co trzy lata temu. Wówczas policjanci znacząco ograniczyli wypisywanie mandatów, a wyłącznie upominali kierowców. W ten sposób budżet państwa nie zarabiał.

A jednak będzie mandat

Wiadomo już, że nie odbędą się masowe protesty służb. W spotkaniu uczestniczył m.in. szef policyjnych związkowców oraz kierownictwo MSWiA. Już przed nim zapowiadano, że jeżeli nie zostanie zrealizowane porozumienie, jakie zostało osiągnięte już wcześniej, będzie to traktowane jako jego zerwanie. Taka sytuacja jednak nie będzie miała miejsca.

Związkowcy chcieli kontynuacji programu modernizacji służb mundurowych i związanego z tym wzrostu wynagrodzeń. Ich żądania zostały spełnione i po tak długim okresie jak trzy lata, rozpocznie się realizowanie postulatów. Więcej szczegółów, jak dokładnie będzie to wyglądało od strony formalnej, będzie wiadomo za tydzień. Odbędzie się wówczas kolejne spotkanie każdej ze stron, gdzie będą omawiane szczegóły.

Dla wielu osób, a zwłaszcza kierowców, najistotniejsze w tym konflikcie było to która ze stron wygra. Istniała realna możliwość, że mandat za błahostki będzie po prostu pomijany, a funkcjonariusz da wówczas upomnienie. Teraz taki scenariusz już w pełni nie wchodzi w grę. Oczywiście mimo wszystko i tak może zdarzyć się, że dana kontrola zakończy się tylko upomnieniem. Wiele zależy od tego, jakie popełniliśmy wykroczenie i… na jaką osobę w mundurze trafimy.

Rząd nie mógł sobie pozwolić na fiasko rozmów

Biorąc pod uwagę zaostrzanie kar na drogach, realizację programu większego bezpieczeństwa, wręcz niewyobrażalne było to, aby nie doszło do porozumienia. W obecnej sytuacji, gdzie rząd i społeczeństwo ma już aż nadto problemów, kolejnych większych po prostu nie potrzeba. Zwłaszcza, że źle odbiłoby się to wizerunkowo na partii rządzącej. W końcu obiecała coś trzy lata temu, a do dziś nie zrealizowała.

Teraz pozostaje czekać co dokładnie wniesie kolejne spotkanie w kwestię zmian. Same podwyżki to jedno, ale kwestia modernizacji służb na pewno budzi duże zaciekawienie. W końcu efektem końcowym wszystkich zmian zawsze pozostaje ostatnie ogniwo, a więc obywatele.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News