Ubezpieczenie samochodu po nowemu. Koniec z rabatami i upustami dla wszystkich kierowców

Ubezpieczenie samochodu po nowemu. Koniec z rabatami i upustami dla wszystkich kierowców

ubezpieczenie samochodu koszt

Podaj dalej

Kierowcy muszą przygotować się na to, że ubezpieczanie samochodu nie będzie wyglądało już tak kiedyś. Coraz większa presja towarzyszy firmą, które oferują zbyt niskie stawki dla polis OC. Komisja Nadzoru Finansowego i jej wytyczne to jedno, ale odczuwalna coraz bardziej staje się sytuacja z coraz większa i coraz droższą likwidacją szkód. Inna kwestia, że na plecach czuć coraz bardziej elektryki.

Nowe ubezpieczenie samochodu w drodze

ubezpieczenie samochodu kolizja
fot. freepik

Komisja Nadzoru Finansowego zwraca uwagę na to, jak firmy podchodzą do rabatów i ulg dla klientów. Istotne jest to, jak one są stosowane, a powinny być one powszechne dla wszystkich klientów. Taka sytuacja nie ma miejsca, dlatego też rywalizacja na rynku i konkurencyjność okrawa się wręcz o patologię patrząc na ceny.

”Zgodnie z Rekomendacją 17.3 zakład ubezpieczeń nie może się powoływać na rabaty lub upusty, obowiązujące we współpracujących z nim warsztatach naprawczych i punktach sprzedaży. Zastosowanie rabatów jest możliwe, jeżeli są one powszechnie dostępne dla wszystkich podmiotów uczestniczących w obrocie gospodarczym na danym rynku” – czytamy w rekomendacji KNF.

Tyczy się to zarówno samych polis OC, jak i kosztów napraw na warsztatach. Rozbieżności w cenie bywają często dość ogromne, dlatego też potrzebna jest naprawy rynku. Zwłaszcza, że coraz więcej elektryków jeździ po drogach, dlatego też koszy będą tylko i wyłącznie wzrastać. Tak samo jak wzrasta liczba samych szkód.

uszkodzony-samochod-ubezpieczenie-freepik
fot. freepik

Firmy wydają coraz więcej

W ubiegłym roku po trzech kwartałach odszkodowania i świadczenia z obowiązkowego OC wyniosły 7,3 mld zł. To o 7 procent więcej, niż w 2021 roku. W przypadku OC kwota wyniosła 4,8 mld, a tutaj średnia pokazuje wzrost o 8,8 procent. Te dane pokazują, że ubezpieczalnie muszą wydawać coraz więcej i to się nie zmieni w tym roku i następnym.

Co za tym idzie, pod presją KNF i rosnących kosztów, ubezpieczenie samochodu będzie rosło. Już teraz widać, że ceny ulegają zmianie względem tego co było jeszcze kilka miesięcy temu. Kto niebawem będzie musiał dokonać przedłużenia polisy, na pewno będzie nieco zaskoczony tym, jaka czeka na niego stawka.

ubezpieczenie samochodu polisa
fot. freepik

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News