Twój diesel za dużo pali? Oto najczęstsze tego przyczyny

Twój diesel za dużo pali? Oto najczęstsze tego przyczyny

diesel zuzice paliwa

Podaj dalej

Większe zużycie paliwa zawsze wzbudza niepokój wśród kierowców. Najczęściej początkowo szuka się przyczyny we własnym stylu jazdy, bądź winę zrzuca się na ostatnie trasy jakie pokonywaliśmy. Diesel, jak i inne jednostki napędowe, jednak nie bez przyczyny zużywają więcej paliwa. Przyczyn tego może być wiele, ale z reguły odpowiada za nie kilka rzeczy.

Diesel zużywa więcej paliwa niż powinien

wskaznik paliwa diesel

Większe zużycia paliwa może wynikać z dwóch kwestii – ekploatacyjnej i technicznej. Jeżeli chodzi o tę pierwszą problemu powinniśmy szukać w tym, jak damy i użytkujemy samochód. Już samo jeżdżenie na krótkich trasach z nogą wciśniętą mocną w gaz sprawi, że wskaźnik spalania paliwa na 100 km/h dynamicznie wzrośnie.

Kierowca powinien zwrócić uwagę również na swoje opony. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jeżeli nie posiadają odpowiedniego ciśnienia wówczas przejedziemy mniej kilometrów niż tak naprawdę moglibyśmy. Przy całym baku tracimy nawet ćwierć tego co przejechaliśmy.

Warto zwrócić także uwagę czy poruszamy się z włączoną klimatyzacją, ona jak wiadomo także odpowiada za zużycie paliwa. Czy przypadkiem nasz styl jazdy nie stał się zbyt luźny i częściej jeździmy na jałowym biegu. Częstsze wizyty na stacji paliw mogą być wywołane także aerodynamiką m. in. jazdą z otwartymi szybami, większym dociążeniem auta, uszkodzeniem karoserii lub zamontowanym bagażnikiem na dachu.

diesel tankowanie

Gorzej, gdy doszło do usterki

O ile powyższe błędy można w pewien sposób skorygować, to jednak gdy w samochodzie zepsuł się jakiś element sytuacja wygląda gorzej. Jeżeli chodzi o diesel tutaj najczęściej przyczyną mogą być wtryskiwacze. Mogło dojść także do awarii sprzęgła, uszkodzone lub zatarcia łożyska. Dawno nie zmieniany olej w silniku także może przyczynić się do większego zużycia paliwa.

W autach zawirowania z paliwem uwielbia robić także sonda lamda. Wpływa ona na ilość paliwa wchodzącego w skład mieszanki paliwowo-powietrznej i jej uszkodzenie sprawia, że paliwo znacznie szybciej się wypala niż powinno.

stan paliwa diesel

KIEROWCO! SPÓŹNIŁEŚ SIĘ Z WYMIANĄ OPON? SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News