Twój diesel ma wyciek płynu samochodowego? Zobacz jak łatwo rozpoznać co to jest

Twój diesel ma wyciek płynu samochodowego? Zobacz jak łatwo rozpoznać co to jest

diesel wyciek plynu samochodowego

Podaj dalej

Kierowców zawsze martwi, gdy pod ich samochodem nagle znajduje się plama jakiegoś płynu. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, bowiem jest to bardzo niepokojący objaw. Zawsze pierwsza myśl jest taka – ”co to jest?!”, a odpowiedzi na to pytanie jest wiele. Tak wiele jak i płynów w aucie. I nie ma tutaj znaczenia, czy nasz pojazd to diesel czy benzyniak. Objawy są z reguły te same.

Co to za plama pod samochodem?!

wyciek plynu pod samochodem

Wbrew pozorom z określeniem przyczyny wcale może nie być tak ciężko. Wystarczy określić lokalizację, a także zobaczyć kolor i poznać konsystencję. Z taką wiedzą będziemy mogli już wiedzieć czy problem jaki nas napotkał jest dużego kalibru, czy niewielkiego.

Niewątpliwie najczęstszy wyciek jaki pojawia się w aucie pochodzi z oleju silnikowego. Śliska czarna bądź ciemnobrązowa plama pod przednią częścią pojazdu, zawsze będzie zwiastowała tego typu wyciek. A mogło do niego dojść z miski olejowej, korka miski oleju, pokrywy zaworów, filtru oleju bądź uszczelki.

Jeżeli chodzi o płyn do chłodnicy, ten charakteryzuje się czerwoną lub zieloną barwą. Z reguły łatwo rozpoznać go nie tylko po ”oryginalnym” kolorze, ale także po słodkości w zapachu. Przeciek zapewne wynika z nieszczelnych węży chłodnicy lub niesprawnej pompy wody.

diesel przecieka

Diesel i benzyniak mają także inne płyny

W samochodach jest również płyn układu wspomagania kierownicy oraz płyn hamulcowy. Niestety w przypadku obu może być ciężej z ich rozpoznaniem, bowiem są do siebie niezwykle podobne. Czujniejsze oko kierowcy powinno jednak wykryć, że płyn układu wspomagania kierownicy jest nieco ciemniejszy od płynu hamulcowego. Łączy je jeszcze jedna rzecz – niezwłocznie trzeba udać się na warsztat!

Pozostaje jeszcze płyn do spryskiwaczy, zapewne jeden z najlepiej znanych dla kierowców. W tym przypadku nie powinno być problemu z jego rozpoznaniem. O ile kolor jest zależny od tego jaki kupiliśmy, to zapach będzie nam dobrze znany z racji częstego użytkowania tego środka do mycia szyby.

wyciek plynu samochodowego

Pozostaje jeszcze benzyna i olej napędowy

Jeżeli chodzi o oba powyższe paliwa, to tutaj zapewne szybciej ”poczujemy wyciek” niż go tak naprawdę zobaczymy. W tym przypadku jest ogromne zagrożenie bezpieczeństwa dlatego należy obchodzić się z pojazdem niezwykle rozważnie. Może tutaj dojść nawet do samozapłonu, a wielu mechaników radzi, żeby w takiej sytuacji przywieźć samochód na lawecie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News