Tutaj diesel grzebany jest żywcem przez kierowców. Dlaczego decydują się na taki krok

Tutaj diesel grzebany jest żywcem przez kierowców. Dlaczego decydują się na taki krok

kierowca diesel

Podaj dalej

Nie jest żadną tajemnicą, że diesel jest w odwrocie i tego trendu już nic nie jest w stanie zatrzymać. Wszystko przez wysoką emisję spalin, jaką produkuję. Choć akurat w tej kwestii można by wiele napisać, to jednak trend jest jaki jest i wiadomo, że nic go już nie zatrzyma. Widać to już w niektórych krajach, gdzie trend na samochody elektryczne jest już bardzo wysoki.

Oto kraje, gdzie diesel przestaje istnieć

silnik diesel

Popularność elektryków w niektórych krajach rośnie w zaskakującym tempie. Numerem jeden na świecie są Chiny, gdzie tego typu autami jeździ już około 3 mln obywateli. Niewątpliwie ten kraj dominuje jeżeli chodzi o samochody elektryczne, bowiem stanowi ponad 50 procent wszystkich pojazdów na całym świecie!

Na drugim miejscu znajdują się Stany Zjednoczone, gdzie na niskoemisyjne samochody postawiło już około miliona osób. Podobnie jest w Europie, jeżeli liczyć ją jako całość. Rozbijając jednak na części wyniki są mniej spektakularne. Wynika to rzecz jasna z ogromnej liczebności osób w pierwszych dwóch krajach.

Patrząc jednak na kraje dalej dominuje Norwegia, Japonia, Francja, Wielka Brytania czy Niemcy. Mowa tu jednak o liczbach oscylujących od 200 tys. o 400 tys. pojazdów. Kropla w morzu patrząc na pierwszą dwójkę.

Polska, daleko, daleko w tyle

W Polsce elektromobilność wciąż raczkuje. Na ten moment nie sprzedano w naszym kraju jeszcze więcej aut na prąd niż 10 tys. W najbliższym czasie sytuacja nie powinna ulegać zmianie, a wręcz przeciwnie. Tam, gdzie diesel będzie znikał, to będzie pojawiał się u nas.

tankowanie diesel olej napedowy

Do wymienionych krajów poza pierwszą dwójką brakuje nam jeszcze wiele lat, zanim osiągniemy taki wynik. We wspomnianych krajach istnieją duże dofinansowania zakupu tego typu pojazdów. Jest też w miarę odpowiednia infrastruktura, która zachęca do kupowania takich aut.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News