Tutaj benzyna jest tańsza niż przed rokiem! W tej lokalizacji stacje paliw są oblegane przez kierowców

Tutaj benzyna jest tańsza niż przed rokiem! W tej lokalizacji stacje paliw są oblegane przez kierowców

tankowanie diesel benzyna

Podaj dalej

Czy to możliwe, że są stacje paliw które oferują tańsze paliwo niż przed rokiem? Przypomnijmy, że wówczas benzyna i olej napędowy taniały w mgnieniu oka wszędzie w związku z malejącym popytem. Okazuje się jednak, że tak! To niezwykle ciekawe zjawisko mając na uwadze, że praktycznie na całym świecie jest drożej i to dużo drożej niż wtedy.

Benzyna kosztuje jeszcze mniej niż rok temu

Patrząc na całą Europę tylko w dwóch krajach płaci się na stacjach paliw mniej, niż dwanaście miesięcy temu. Dokładniej mówiąc chodzi o pierwsze półrocze ubiegłego roku i pierwsze półrocze tego roku. Sytuację na Starym Kontynencie przeanalizowali eksperci z serwisu Picodi.com. Co się okazuje z tych analiz?

Benzyna największy skok cenowy zanotowała Węgrzech (+20,2 proc.), Turcji (+19,4 proc.) i Luksemburgu (+16,9 proc.). Polska w skali Europy znalazła się na wysokim 8. miejscu z wynikiem +13,2% procent. Niebywałe wręcz wydaje się to, że Malta oraz Albania oferuje tańsze paliwo niż przez pierwsze pół roku ubiegłego roku. W końcu od tego czasu cena ropy na światowych rynkach bardzo mocno podskoczyła w górę. Mimo to kierowcy płacą jeszcze mniej niż wtedy.

Średnia krajowa a cena paliwa

Bardzo często można usłyszeć, że w danym kraju płaci się za paliwo mniej bądź więcej niż u nas. Takie porównaniu trakcie zupełnie sens, jeżeli nie to zestawione z tamtejszymi zarobkami. Wtedy tak naprawdę można odnieść się do tego, ile litrów jest w stanie zatankować przeciętny Kowalski za swoją wypłatę.

I co pokazuje takie zestawienie 42 krajów w Europie? Że najtaniej jest w Rosji, gdzie benzyna kosztuje za litr po przeliczeniu 54 eurocenty. Najdrożej jest nieustannie w Holandii, gdzie średnia wyszła 1,72 euro. Polska wbrew pozorom plasuje się dość wysoko, bowiem na 10. miejscu U nas średnia cena I połowie 2021 r. wyniosła 5,03 zł (1,11 euro).

Gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej na świecie

Jeżeli zastanawiacie się, gdzie na świecie płaci się najmniej za paliwo to… jest to Algieria. Tam każdy kierowca za litr benzyny płaci 0,29 euro. Z kolei najdrożej jest w Hongkongu, gdzie cena wynosi 2,03 euro. Tutaj jednak trzeba pamiętać, że także istotne jest odniesienie do zarobków. Patrzeć na to można jedynie pod kątem potencjalnego wyjazdu i wynajęcia samochodu na podróże w tych krajach.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News