Tragiczny długi weekend na drogach. Liczby przerażają. Potrzeba jeszcze mocniejszych kar na kierowców

Tragiczny długi weekend na drogach. Liczby przerażają. Potrzeba jeszcze mocniejszych kar na kierowców

mandat policja grzywna

Podaj dalej

Niestety, ale długi weekend pokazał, że na polskich drogach wciąż pełno osób, które nie powinny mieć prawo jazdy. Choć był to tylko dzień dłużej, po sobocie i niedzieli, to wystarczyło to do tego, aby oddzielić osoby rozważne od tych mniej. Dane jakie przekazuje policja za te trzy dni są przerażające i pokazują, jak wiele może się wydarzyć wsiadając do auta.

Dramatyczny długi weekend na polskich drogach

podwojny mandat policja
fot. freepik

Policja przez minioną sobotę, niedziele i poniedziałek bardzo intensywnie pracowała na drogach. Dzięki temu udało się powstrzymać zapędy u bardzo wielu kierowców, którzy otrzymali mandat. Martwić może jednak liczba osób, która prowadziła pojazd będąc pod wpływem alkoholu, a takich kierowców było ponad 1 600. Każdy to potencjalny sprawca tragicznych wydarzeń na drodze. A przecież na pewno i tak liczba była zdecydowanie większa, bo wszystkich nie da się skontrolować.

W trakcie długiego sierpniowego weekendu na polskich drogach doszło do 268 wypadków. Życie w nich straciło aż 29 osób, a 341 osób zostało rannych. Policja mówi wprost, że wyższy mandat i wyższe kary niewiele zmieniły na polskich drogach. Może zmieni to zmiana, która wchodzi już za miesiąc – jeszcze wyższe kary dla kierowców.

Wciąż bardzo trudno wyeliminować piratów drogowych oraz kierowców nadużywających alkohol z dróg. Jak widać skala jest ogromna i prowadzi do wielu tragedii. Pokazują to tylko minione trzy dni o których mowa. A przecież takie sytuacje mają miejsce notorycznie, praktycznie każdego dnia.

prawo jazdy nowe przepisy dla kierowców
fot, policja.pl

W 2024 roku jeszcze wyższe kary?

Nowemu systemowi trzeba dać niewątpliwie czas. Mowa o tym, który wchodzi 17 września i będzie znacznie bardziej karał kierowców. Jeżeli jednak i on się nie sprawdzi trzeba pójść w bardziej restrykcyjne przepisy, które zagwarantują ludziom większy spokój na drogach. Sęk w tym, że mają one głównie trafiać w piratów drogowych czy właśnie te osoby, które nadużywają alkoholu.

Długi weekend pokazał, że odbieranie samochodów wcale nie byłoby złym pomysłem. Dziś cała polska by czytała, że blisko 2000 kierowców straciło swój samochód i trzeba przyznać, że nikt nie żałowałby, ani jednej z tych osób. A pieniądze z tych pojazdów można by przeznaczyć na pomoc dla osób poszkodowanych w wypadkach drogowych.

samochod policja kierowca
policja.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News