To już ostatni taki tydzień w tym roku na stacjach paliw. Diesel i benzyna przed wielkimi zmianami

To już ostatni taki tydzień w tym roku na stacjach paliw. Diesel i benzyna przed wielkimi zmianami

paliwo diesel benzyna

Podaj dalej

Ten tydzień będzie wyjątkowy na stacjach paliw, bowiem zamyka wszystko to, co działo się przez ostatnie miesiące. Diesel i benzyna przyzwyczaiła kierowców przez ostatnie dziesięć miesięcy do tego, że praktycznie drożały. A jeżeli nie były droższe to cena niedługi czas utrzymywały się na tym samym poziomie, by po chwili ponownie pójść w górę. Od teraz tendencja ma ulegać zmianie i ceny paliw pójdą w dół.

Diesel i benzyna. Ostatnie tchnienie drożyzny

To już ostatnie dni wakacji, a także okresu w którym płacimy więcej za dwa podstawowe paliwa. Uśredniając w tym tygodniu płacimy za benzynę średnio 5,70 złotych za każdy litr, a za diesel 5,42 złotych. Kierowcy tak naprawdę obecnie płacą najdrożej za paliwa od dziewięciu lat, co na pewno nie jest dla nich powodem do zadowolenia. W końcu jednak zapala się dla nas wszystkich zielone światło.

Analitycy są praktycznie zgodni, że od przyszłego tygodnia rozpocznie się proces obniżek cen na stacjach paliw, a te zaczną odważniej walczyć o klienta. Ropa naftowa w ostatnim czasie straciła na wartości, z powodu obaw o popytową stronę. Widać to już także na sprzedaży w hurcie, gdzie benzyna i diesel są tańsze w nabyciu. I będą coraz tańsze, co w efekcie przełoży się na to, co widzimy na stacjach paliw.

Najbardziej widoczna zmiana powinna następować na benzynie, która powinna szybciej tanieć w porównaniu do oleju napędowego. Diesel i tak obecnie jest dużo tańszy od 95-tki, co uważa się za jedną z największych różnic cenowych w ostatnich latach. Często przekracza ona 30 groszy na stacjach. Już ten tydzień powinien przyczynić się do zniwelowania tak dużej różnicy, jaka była we wcześniejszym okresie.

Największą różnicę poczujemy z czasem

Początek września na pewno nie przemówi tak do naszej wyobraźni, a zwłaszcza portfela jak jego koniec. Niższe ceny powinny następować z tygodnia na tydzień, ale na kilkudziesięciu groszową różnicę przyjdzie chwilę poczekać. Na takie rzeczy jednak warto czekać, bo to w końcu oszczędności na które czekamy od dawna.

A warto wspomnieć, że patrząc rok wstecz płacimy o przeszło złotówkę więcej zarówno za diesel, jak i benzynę. Nie zmienia to jednak faktu, że wówczas sytuacja była wyjątkowa, a cena ropy w pewnym momencie osiągnęła wartość poniżej zera. Taka sytuacja wydaje się już nawet nie do wyobrażenia, ale kiedy też tak się wydawało.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News