To już ostatni taki tydzień w tym roku na stacjach paliw. Diesel i benzyna przed wielkimi zmianami

To już ostatni taki tydzień w tym roku na stacjach paliw. Diesel i benzyna przed wielkimi zmianami

paliwo diesel benzyna

Podaj dalej

Ten tydzień będzie wyjątkowy na stacjach paliw, bowiem zamyka wszystko to, co działo się przez ostatnie miesiące. Diesel i benzyna przyzwyczaiła kierowców przez ostatnie dziesięć miesięcy do tego, że praktycznie drożały. A jeżeli nie były droższe to cena niedługi czas utrzymywały się na tym samym poziomie, by po chwili ponownie pójść w górę. Od teraz tendencja ma ulegać zmianie i ceny paliw pójdą w dół.

Diesel i benzyna. Ostatnie tchnienie drożyzny

diesel tankowanie paliwo

To już ostatnie dni wakacji, a także okresu w którym płacimy więcej za dwa podstawowe paliwa. Uśredniając w tym tygodniu płacimy za benzynę średnio 5,70 złotych za każdy litr, a za diesel 5,42 złotych. Kierowcy tak naprawdę obecnie płacą najdrożej za paliwa od dziewięciu lat, co na pewno nie jest dla nich powodem do zadowolenia. W końcu jednak zapala się dla nas wszystkich zielone światło.

Analitycy są praktycznie zgodni, że od przyszłego tygodnia rozpocznie się proces obniżek cen na stacjach paliw, a te zaczną odważniej walczyć o klienta. Ropa naftowa w ostatnim czasie straciła na wartości, z powodu obaw o popytową stronę. Widać to już także na sprzedaży w hurcie, gdzie benzyna i diesel są tańsze w nabyciu. I będą coraz tańsze, co w efekcie przełoży się na to, co widzimy na stacjach paliw.

Najbardziej widoczna zmiana powinna następować na benzynie, która powinna szybciej tanieć w porównaniu do oleju napędowego. Diesel i tak obecnie jest dużo tańszy od 95-tki, co uważa się za jedną z największych różnic cenowych w ostatnich latach. Często przekracza ona 30 groszy na stacjach. Już ten tydzień powinien przyczynić się do zniwelowania tak dużej różnicy, jaka była we wcześniejszym okresie.

diesel benzyna paliwo

Największą różnicę poczujemy z czasem

Początek września na pewno nie przemówi tak do naszej wyobraźni, a zwłaszcza portfela jak jego koniec. Niższe ceny powinny następować z tygodnia na tydzień, ale na kilkudziesięciu groszową różnicę przyjdzie chwilę poczekać. Na takie rzeczy jednak warto czekać, bo to w końcu oszczędności na które czekamy od dawna.

A warto wspomnieć, że patrząc rok wstecz płacimy o przeszło złotówkę więcej zarówno za diesel, jak i benzynę. Nie zmienia to jednak faktu, że wówczas sytuacja była wyjątkowa, a cena ropy w pewnym momencie osiągnęła wartość poniżej zera. Taka sytuacja wydaje się już nawet nie do wyobrażenia, ale kiedy też tak się wydawało.

ceny paliw diesel

Przeczytaj również