Ten zasiłek może otrzymać każdy. Nawet 3 106,44 zł miesięcznie przez 12 miesięcy

Ten zasiłek może otrzymać każdy. Nawet 3 106,44 zł miesięcznie przez 12 miesięcy

dodatek od lipca

Podaj dalej

Naprawdę duże pieniądze może otrzymać każdy Polak, sięgając po ten zasiłek. Kwota jest duża, ale nieprzypadkowo, bo dla wielu osób jest gwarancją normalnego bytu przez cały miesiąc. Mało kto pamięta, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenie rehabilitacyjny osobom którym skończył się zasiłek choroby. Warto to wiedzieć i gdy jest potrzeba, skorzystać z takiej możliwości.

Zasiłek na kwotę ponad 3 tysięcy złotych

swiadczenie pieniadze rzad
fot. freepik

Zasiłek choroby trwa 182 i przez ten czas dana osoba mające problemy ze zdrowiem, może pobierać należne świadczenie. Problem się jednak robi kiedy upływa czas, a stan zdrowia wciąż nie pozwala na to, aby móc normalnie funkcjonować. Wtedy z pomocą idzie zasiłek rehabilitacyjny, który może być wypłacany przez dwanaście miesięcy.

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w tym roku 3 011,52 zł, lecz po zmianie najniższej krajowej od 1 lipca będzie to 3 106,44 zł. Starając się o taki zasiłek trzeba pamiętać, że należy spełniać pewne kryteria. Musiał być wcześniej przyznany zasiłek chorobowy, leczenie nie pozwala na powrót do pracy lub rehabilitacja może poprawić stan zdrowia i przyśpieszyć powrót do pracy.

Trzeba pamiętać, że pełny zasiłek pobierają tylko kobiety w ciąży. U pozostałych osób wygląda to tak, iż należne jest 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – za okres pierwszych trzech miesięcy (90 dni), oraz 75 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – za pozostały okres.

pieniądze dodatek zus
fot. freepik.com – hbmedia

Jak złożyć wniosek?

Należy pamiętać, że wniosek o zasiłek rehabilitacyjny należy złożyć co najmniej 6 tygodni przed końcem okresu, w którym pobierany jest zasiłek chorobowy. Decyzja ZUS przyjdzie do 60 dni z orzeczeniem, czy takie świadczenie jest należne. Dla wielu Polaków to pieniądze, które są niezwykle konieczne w momencie, kiedy nie mogą normalnie świadczyć pracy.

dodatek pieniądze świadczenie benefit zwrot program
Pixabay

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News