Ten używany diesel i benzyniak są najczęściej zbywane za granice. Tak, my też eksportujemy samochody

Ten używany diesel i benzyniak są najczęściej zbywane za granice. Tak, my też eksportujemy samochody

Podaj dalej

Wielu osobom wydaje się, że do Polski wyłącznie sprowadza się używane samochody i to w dużej mierze prawda. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że z naszego kraju również wędrują samochody do innych państwa. I to wcale nie stary diesel czy benzyniak, a samochody w miarę nowe, dobrym stanie i kuszącym przebiegiem.

Sprowadzamy diesel, ale także go eksportujemy

diesel uzywany samochod

Jaka informuje Samar z Centralnej Ewidencji Pojazdów wyrejestrowano w minionym roku 39 758 samochodów. Co ciekawe, w przypadku samochodów do trzech lat, to zbycie za granicę jest najczęstszą przyczyną wyrejestrowania. Stanowi aż 93,3% przypadków.

Z danych wynika, że za granicę wyjeżdżają najczęściej potencjalnie nowe samochody. Do rocznika włącznie z 2018 rokiem, to te pojazdy stanowiły 61,7% wyrejestrowań. Zdecydowanie za tego typu los samochodu w dużej mierze odpowiadają firmy – blisko 2/3 wszystkich wyrejestrowań.

Ubiegły rok dla tego typu nazwijmy to ”biznesów”, nie był jednak lepszy. Liczba ta jest mniejsza niż w 2019 roku o około 40 procent, a więc naprawdę niemała. Wynika to oczywiście w dużej mierze z tego, jak wyglądał poprzedni rok pod względem przemieszczania się i całej pandmeii.

import eksport diesel

Jakie samochody opuszczają Polskę?

Wśród producentów dominuje Volkswagen (8 441 szt.), Skoda (6 209 szt.), Ford (3 850 szt.), Mercedes (2 320 szt.) oraz Peugeot (2 071 szt.). Z kolei pierwszy z nich, a więc VW Group, praktycznie zmiata całą konkurencję. Ma bowiem aż cztery modele w topowej piątce: Fabia (1 994 szt.), Golf (1 948 szt.), Octavia (1 818 szt.) oraz piąty na liście Leon (1 110 szt.). Na czwartej pozycji uplasował się jedyny w tym gronie przedstawiciel segmentu dostawczych – Mercedes Sprinter (1 185 szt.).

Jak widać zatem mitem jest fakt, że do Polski tylko sprowadza się samochody. Okazuje się, że także z naszego kraju kupowane są używane samochody, które cieszą się popularnością w innych krajach. Oczywiście proporcje tego są mocno zachwiane liczbowo, dlatego też jest tego taki, a nie inny obraz.

polska uzywany diesel

.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News