Tankujesz diesel lub benzynę? W prosty sposób możesz uchronić się przed większym zużyciem paliwa

Tankujesz diesel lub benzynę? W prosty sposób możesz uchronić się przed większym zużyciem paliwa

Podaj dalej

Każdy kierowca posiadający samochód z silnikiem typu diesel musi mieć świadomość, że to paliwo jest bardziej zanieczyszczone niż benzyna. Z kolei sama jednostka napędowa w dodatku jest wyjątkowo czuła na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, co może przysporzyć kłopotów. O to, aby wszystko działało jak należy dba filtr paliwa, o który musi z kolei my starannie dbać. Przełoży się to m.in. na mniejsze zużycie paliwa, więc na pewno warto.

Diesel wymaga częstych wymian filtra paliwa

Jest grupa kierowców która uważa ten element w samochodzie za taki, którego wymiana jest zbędna. Ciężko to logicznie uzasadnić, bowiem koszty są niewielkie, a potrzeba ogromna. Zwłaszcza jeżeli dość długo już zwlekamy z wymianą wspomnianego filtra. Bo skoro samochód jeździ, a jego wymiana na oko nic nie wnosi, to po co?

A tak naprawdę jest po i to zwłaszcza jeżeli chodzi o diesel. Jego zadaniem jest zatrzymywanie taki rzeczy jak piasek, rdza, cząsteczki metalu, których drobinki znajdują się w paliwie. Do tego również zatrzymuje wodę i cząsteczki żywiczne znajdujące się w oleju napędowym. Jak wygląda mocno zużyty filtr paliwa, a tym samym jaką prace wykonuje, może sobie łatwo i szybko sprawdzić w internecie.

Jeżeli element ten jest mocno zanieczyszczony to nie tylko możemy mieć problemy z odpalaniem, ale znacznie więcej kłopotów. Wzrasta znacząco spalanie paliwa, silnik zaczyna nierówno pracować, są mniejsze osiągi, a do tego pojawia się nieprzyjemny zapach z rury wydechowej. Koniec końców prowadzi to do awarii kolejnych zespołów, w tym tych które do tanich nie należą. Ciężko zatem szukać oszczędności w tego typu sposób, że filtr paliwa w samochodzie napędzany przez diesel czy benzynie nie będzie regularnie wymieniany.

Odpowiedzialny kierowca dba o paliwo i jego układ

Należy pamiętać, że w samochodach z silnikiem wysokoprężnym wyposażonym w listwę Common Rail, zaniedbania w okresowej wymianie filtra paliwa mogą być kosztowne. To ważny element dla pracy najważniejszych podzespołów, więc nie można tutaj bagatelizować czegoś, czego nie widzimy. Zależnie od modelu auta wymianę można przeprowadzić samemu, gdyż nie jest to skomplikowane. A sam filtr też nie jest czymś bardzo drogim.

Jeżeli chodzi o diesel i benzynę tego typu wymianę warto przeprowadzić właśnie w tym okresie, w jakim się znajdujemy. A więc przed zimą, gdy zamarznięta woda w filtrze i inne elementy z całego sezonu jazdy, mogą zamarzać. Tym samym będą utrudniały rozruch, jak i sam przepływ paliwa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News