Tankowałeś paliwo za 50 lub 100 złotych. Możesz już zapomnieć, że za tyle wlejesz benzynę czy diesel

Tankowałeś paliwo za 50 lub 100 złotych. Możesz już zapomnieć, że za tyle wlejesz benzynę czy diesel

tankowanie paliwo diesel

Podaj dalej

W Polsce jest dość duża grupa kierowców, która tankuje paliwo na daną kwotę. Jeżdżąc na stację paliw uzupełniają bak benzyną lub olejem napędowym np. na kwotę 50 czy 100 złotych. Takie wlewanie paliwa wynika głównie z możliwości finansowych danych osób. Muszą one dość oszczędnie i racjonalnie dysponować swoim budżetem. Zatankowana ilość ma pozwolić np. na tygodniowy dojazd do pracy i nie więcej.

Paliwo stwarza coraz większy kłopot

O ile ktoś tankował wcześniej paliwo za kwotę np. 50 czy 100 złotych i ona wystarczała, tak dziś już niekoniecznie. Za taką kwotę z tygodnia na tydzień wlewamy coraz mniej benzyny czy oleju napędowego. Dziś pytanie czy starczy go w piątek, aby dojechać do pracy bądź z niej wrócić jest już nie takim śmiesznym pytaniem, jak po prostu z życia wziętym. Zwłaszcza, że wszystko drożeje, a wartość pieniądze spada coraz niżej.

Oznacza to nic innego jak branie pod uwagę tego, ile dokładnie spala nasz samochód. Następnie przeliczyć ilość kilometrów, jakie pokonujemy i uwzględnić w tym wszystkim po ile płacimy za paliwo. To pozwoli znacznie bezpieczniej podejść do tematu i zapewni gwarancję, że samochód w pewnym momencie nie stanie nam na drodze.

Jeżdżąc na rezerwie obniżymy także ryzyko awarii. A to powinien uwzględnić każdy kierowca, bowiem z tego tytułu może zrobić się wiele nieprzyjemności. Po prostu szukając oszczędności wygenerujemy sobie następne koszty na poważne naprawy. Zdecydowanie lepiej pomijać pomysł tankowania na daną kwotę. A jeżeli już to musimy zrobić, należy uwzględnić raz większą ilość paliwa. Wszystko po to, aby wszelkiego zanieczyszczenia nie przedostały się do układu paliwowego.

Coraz mniej paliwa

Obecnie benzynę tankujemy średnio o 1,36 zł/l drożej niż rok temu, olej napędowy kosztuje o 1,24 zł/l więcej, a autogaz o 77 gr/l więcej. Tym samym dziś za 50 złotych zatankujemy 8,6 lita benzyny, a rok temu było 12,1 lita. Patrząc na olej napędowy za taką kwotę dziś zatankujemy 9 litrów, a w ubiegłym roku było to 11,6.

Najbardziej różnicę widać w przypadku LPG. Dziś ilość jaką wlejemy za ”pięć dyszek” to 17,7 litrów autogazu, a rok temu było to 24,4 litrów. Tym samym każde kolejne tankowanie sprawia, że w naszym baku znajduje się coraz mniej paliwa za daną sumę.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News