Tanie paliwo w Polsce? Ten slogan to kompletna bzdura! W Europie płacą mniej za tankowanie niż my

Tanie paliwo w Polsce? Ten slogan to kompletna bzdura! W Europie płacą mniej za tankowanie niż my

benzyna diesel ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Często można usłyszeć, że paliwo w Polsce jest najtańsze na Starym Kontynencie, choć każdy tak naprawdę wie jak jest naprawdę. Olej napędowy oraz benzyna nie są tanie dla nas jako obywateli, ale też nie są najtańsze w Europie. To nic innego jak oderwane od rzeczywistości słowa, które nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości. W jakim miejscu jesteśmy tak naprawdę?

Gdzie ma miejsce polska cena za paliwo w Europie?

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik

Benzyna w sprzedaży za 1 000 litrów kosztowała na k0niec lutego za 1 418,3 euro, natomiast olej napędowy 1 513,6 euro. Patrząc na 95-tkę taniej niż u nas było w Bułgarii — 1 301,7 euro za 1 000 litrów, Cyprze— 1 391,8 euro, Malcie — 1 340 euro, Rumunii — 1 349,4 euro i Słowenii — 1 368,4 euro. Z kolei diesel taniej wychodził tylko w Bułgarii – 1 429,6 euro i Rumunii – 1 464,9 euro.

Czarno na białym widać zatem, że Polska nie jest miejscem, gdzie tankuje się najtaniej. Są Państwa, gdzie olej napędowy i benzynę można zatankować w naprawdę dobrej cenie za lit na stacji paliw. Nam brakuje zatem dość sporo, aby faktycznie można było głosić slogan, że jesteśmy krajem, gdzie paliwo oferowane jest w najniższej cenie w Europie.

Dziś średnia cena za benzynę wynosi 6,64 zł/l, za diesel 7,53 zł/l, a za LPG 3,18 zł/l. Porównując te stawki za cały poprzedni rok benzyna jest na tym samym poziomie, za olej napędowy płacimy więcej o niecałe 5 procent, a za LPG mniej o blisko 2 procent. Jeżeli chodzi zatem o paliwo pochodzące z ropy nie ma żadnych spadków, a są wzrosty rok do roku.

benzyna diesel ceny paliw paliwo ropa
fot. freepik.com – Rawf8.com

2023 rok nie będzie tańszy od poprzedniego?

Pierwsze miesiące stycznia pokazują, że ten rok wcale nie musi być lepszy niż poprzedni. Jak na razie średnia cena za 2022 i 2023 pokazuje, że notowany jest wzrost, a jak wiadomo cena za paliwo ma pójść w najbliższym czasie w górę. Oczywiście nie szybko i dynamicznie, ale płynnie będziemy przechodzić do większych stawek.

paliwo-tankowanie-zbiornik
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News