Taki używany samochód chce kupować Polak. Szukasz auta? To ci może pomóc albo zaszkodzić

Taki używany samochód chce kupować Polak. Szukasz auta? To ci może pomóc albo zaszkodzić

silnik diesla uzywany samochod

Podaj dalej

Moda na używany samochód w Polsce nie maleje i raczej nie należy spodziewać się, że będzie maleć. 63 procent nabywanych aut jest właśnie z drugiej ręki. Oczywiście świadczy o tym siła naszego portfela, a i chęć tego, aby nie wydawać dużych pieniędzy na jakikolwiek pojazd. Najlepszym przykładem jest to, że wciąż kupujemy samochody stare, gdzie średnia wieku przekracza 12 lat.

Używany samochód na topie. Czego szukamy?

Platforma sprzedaży Carvago dokładnie przebadała to co kupują Polacy i jakie mają oczekiwania względem tego, co chcą kupić. Najchętniej sięgamy po używany samochód z manualną skrzynią biegów (72 proc.) i napędem na jedną oś (85 proc.). Z kolei jeżeli chodzi o jednostkę napędową tutaj jesteśmy dość neutralni i bardziej sięgamy po to co jest dostępne – silnik benzynowy (48 proc.) a wysokoprężny (44 proc.).

To czego najbardziej szukamy to auta z przebiegiem maksymalnym do 150 tysięcy kilometrów. Ale uwaga – w tej cenie samochód ma być w dobrym stanie i najlepiej niedrogi. A to dokładnie znaczy niedrogi? Głównie szukamy samochodów w cenie do 30 tysięcy złotych, ale dając już taką sumę oczekujemy naprawdę wysokiej jakości. A przy tym niemalże gwarancji tego, że będzie bezawaryjny i długo nam posłuży.

Polacy jeżeli sięgają po używany samochód to i tak wolą ten tani, który w dodatku przekracza 10 lat (65 proc.). W TOP 3 nieustannie znajdują się samochody, które widnieją w wielu rankingach: Opel Astra, Ford Focus i Skoda Octavia. Choć idealnym autem dla nas jest Ford Fiesta, z rocznika 2009, z manualną skrzynią biegów i średnim przebiegiem 140 tys. km, kosztujący średnio nieco ponad 16 tys. zł.

Ceny idą w górę

Ten rok na rynku samochodów używanych jest poniekąd wyjątkowy. Zainteresowanie jest tak duże, że handlarze pozwalają sobie na podnoszenie cen, a przy tym wciąż znajdują klientów. Już w pierwszej połowie tego roku można było znaleźć analizy, gdzie dany pojazd był statystycznie sprzedawany o blisko 10 procent więcej niż przed rokiem. A przy tym wciąż budził zainteresowanie wśród potencjalnych nabywców.

Niewątpliwie dziś bardziej świadomie kupujemy samochody niż kiedyś. Te lepsze samochody, które wyróżniają się na tle innych, a przy tym jest na nie popyt, są i mogą być droższe. Klient zawsze się znajdzie, który zdecyduje się wydać kilkaset złotych więcej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News