Tak wygląda paragon grozy za diesel ze stacji paliw. Przeogromna różnica w cenie za taką samą ilość paliwa

Tak wygląda paragon grozy za diesel ze stacji paliw. Przeogromna różnica w cenie za taką samą ilość paliwa

diesel paragon grozy

Podaj dalej

Kierowcy tankujący diesel mogą na własne oczy przekonać się co to oznacza paragon grozy. O tych mogliśmy usłyszeć w okresie wakacyjnym, gdy urlopowicze wrzucali je z informacją, jak dużo zapłacili za dany obiad nad polskim morzem. Dość szybko jednak okazało się, że na północy można zjeść obiad w ”normalnej” cenie. Jeżeli chodzi jednak o tankowanie tutaj niestety rzeczywistość jest jednak jak najbardziej realna.

Diesel około 40 procent droższy niż rok temu

Bardzo ciekawe zdjęcie na swoim profilu społecznościowym opublikował poseł Konrad Berkowicz. Jest to zdjęcie dwóch paragon za zatankowanie paliwa typu diesel w okresie niemalże roku. 24 października ubiegłego roku za nieco ponad 54 litry trzeba było zapłacić niemalże 223 złote. Teraz za podobną ilość jest to już przeszło 310 złotych.

Tyle tylko, że tankowanie miało miejsce 3 października, a więc, aby realnie porównać cenę, trzeba poczekać jeszcze trzy tygodnie. Patrząc na to co się dzieje w ostatnich dniach na stacjach paliw 21 dni do bardzo długi okres. W tym czasie olej napędowy może zdrożeć dość istotnie, a więc różnica będzie jeszcze większa.

Jak wylicza poseł Konrad Berkowicz w ciągu roku płacimy blisko 40 procent więcej za ten sam towar. A zmierzamy ku temu, że pod koniec roku będzie można mówić o tym, że każde trzecie tankowanie ponad rok wcześniej byłoby darmowe. To pokazuje, jak w ciągu roku dynamicznie i dość drastycznie dla obywateli zmieniło się życie. A końca pod tym względem nie widać.

Podobnie wygląda sytuacja jeżeli chodzi o benzynę i LPG

Diesel to jedno, ale podobnie paragon grozy wyglądałby w przypadku pozostałych dwóch paliw – benzyny i LPG. Patrząc rok do roku ich cena równie dynamicznie poszła w górę. Autogaz niebawem będzie droższy o 50 procent w porównaniu z tym, za jaką cenę mogliśmy tankować w ubiegłym roku.

Druga połowa tego roku stała się jeszcze bardziej trudna dla kierowców. Niebawem olej napędowy i benzyna przekroczą próg 6 złotych, a to już budzi ogromne obawy w kontekście tego, jak zachowają się konsumenci. Są obawy, że ich zachowania na rynku mogą zaskoczyć, a to doprowadzi do kolejnych nieprzewidzianych łańcuchowych reakacji.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News