Tak wygląda łączna kwota za mandat jaką zapłacili wszyscy kierowcy w Polsce! Nowy taryfikator to maszyna do robienia pieniędzy

Tak wygląda łączna kwota za mandat jaką zapłacili wszyscy kierowcy w Polsce! Nowy taryfikator to maszyna do robienia pieniędzy

mandat policja kontrola drogowa

Podaj dalej

Gdyby zliczyć każdy pojedynczy mandat jaki został wypisany w całej Polsce w 2022 roku, to łączna kwota wszystkich była rekordowa. To m.in. efekt zmian jakie weszły w życie w ubiegłym roku i były związane z nowym taryfikatorem. I choć przepis wszedł 17 września, to wystarczyło to do tego, aby zrobić móc zrobić naprawdę wielkie oczy widząc zbiorczy wynik.

Mandat to żyła złota

mandat kierowca kara
fot. lubuska.policja.gov.pl

Patrząc na dane z 2021 roku Policja nałożyła mandaty na łączną kwotę 691 795 064,19 zł. Z kolei w ubiegłym roku było to aż 1 359 470 593,67 zł, czyli niemal dwukrotnie więcej! – donosi Interia.pl. Warto zwrócić uwagę, że w ubiegłym roku wystawiono mniej mandatów, niż wcześniej. Z jednej strony zatem jeździmy bezpieczniej, ale komu powinie się noga płaci znacznie więcej.

To też pokazuje doskonale inna statystyka. W 2021 roku średnia kwota za mandat wyniosła 143,58 zł, natomiast w 2022 roku była to kwota 326,65 zł. Można zatem powiedzieć, że kto załapie się już na mandat, płaci nie tylko za innych, ale i z nawiązką. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że kary są opłacane znacznie szybciej niż wcześniej. Termin przedawniania się punktów rusza po opłaceniu, a nie od momentu otrzymania kary.

Już teraz wiadomo, że obecny rok będzie tak naprawdę rekordowy, jeżeli chodzi o łączną sumę. Z szacunków wynika, że kwota jaką mogą łącznie ”uzbierać” polscy kierowcy może oscylować w okolicach 2,5 miliarda złotych. Oczywiście wiele tak naprawdę zależy od nas samych. Warto zatem wspólnymi siłami sprawić, aby zaskoczyć wszystkich na koniec 2023 roku. Czy to jednak możliwe?

kierowcy mandat zima policja
fot. lubuska.policja.gov.pl

Polacy lubią jeździć szybko

Najczęściej mandat kierowcy otrzymują za prędkość, co nie jest żadną tajemnicą. To właśnie szybka jazda jest przyczyną wielu niechcianych zdarzeń na drodze. Policja zatem od zawsze kładzie ogromny nacisk na to, aby łapać kierowców którzy poruszają się z nadmierną prędkością.

A już od prędkości przekroczonej o powyżej 30 km/h obowiązuje tzw. recydywa. Kierowcy, gdy zostaną zatrzymani drugi raz na tym samym wykroczeniu płacą już dwa razy więcej za mandat. I to właśnie ten sposób sprawia, że kierowcy jeżdżą wolniej, ale i też więcej pieniędzy wpływa do Izby Administracji Skarbowej w Opolu.

mandat policja kontrola
lubuska.gov.pl

Warto patrzeć na znaki i dostosowywać prędkość do warunków drogowych. Bo w przypadku kolizji także można otrzymać nie mały mandat – około 1 500 złotych. A jako, że kolizji i wezwań nie brakuje i na tym dość szybko gromadzi się duża suma.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News