Tak dziś wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy. Czy to już lekka przesada? A może wręcz przeciwnie

Tak dziś wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy. Czy to już lekka przesada? A może wręcz przeciwnie

egzamin prawo jazdy

Podaj dalej

Czego najbardziej obawiają się doświadczeni kierowcy? Powtórnego egzaminu na prawo jazdy. Współcześnie jest to naprawdę bardzo duże wyzwanie nawet dla tych, którzy potrafią jeździć. A największym wyzwaniem niewątpliwie jest egzamin teoretyczny. Wiedza jaką trzeba na nią przyswoić jest po prostu ogromna, choć trzeba przyznać jedno – wydaje się być niezbędna. A wszystko po to, aby zagwarantować sobie i innym bezpieczeństwo na drodze.

Prawo jazdy to ogromne wyzwanie

Kierowcom którym powinie się noga i przyjdzie im po wielu latach zdawać powtórny egzamin na prawo jazdy, to jedno. Ale znacznie ”gorzej” mają osoby młode i te, które po raz pierwszy przystępują do zdobycia uprawnień. Obecnie w puli pytań, których trzeba się nauczyć, zrozumieć i przyswoić jest 3531 pytań. Trzeba naprawdę poświęcić bardzo wiele czasu na to, aby z sukcesem zaliczyć egzamin teoretyczny i przystąpić do praktycznego.

A pytań i wiedzy nieustannie przybywa. Tylko w tym roku wspomniana pula została zwiększona aż o kolejne 300 zagadnień. Sam testy wiedzy trwa tylko 25 minut, a w tym czasie trzeba odpowiedzieć na 20 pytań z wiedzy podstawowej i 12 pytań z wiedzy specjalistycznej w zakresie poszczególnych kategorii prawa jazdy. Co najważniejsze – nie ma możliwości powrotu. Za prawidłowe odpowiedzi można zdobyć zależnie od skali trudności pytania 1, 2 lub 3 punkty.

A żeby zaliczyć egzamin na 74 możliwe do zdobycia punkty, trzeba uzyskać ich minimum 68. Dużym ułatwieniem jest jednak fakt, że zawsze jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź na pytanie A, B, C lub D. Do 2015 roku występowały pytania wielokrotnego wyboru, co na pewno nie ułatwiało wielu osobom zdania egzaminu. Zwłaszcza, że niektóre z nich były bardzo podchwytliwe i problem sprawiłyby każdej osobie.

Ciężko o prawo jazdy

W większym zaokrągleniu egzamin teoretyczny zdaje co druga osoba, natomiast praktyczny co trzecia. Nie jest zatem łatwo zdobyć uprawnienia do tego, aby prowadzić samochód. Rzadko się zdarza, aby dana osoba mogła cieszyć się z tego, że zaliczyła wszystkie egzaminy za pierwszym podejściem. I tutaj nie zawsze liczy się wiedza, a zwłaszcza umiejętności.

Jeżeli chodzi o Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego od lat panuje tam swego rodzaju ”patologiczna sytuacja”. W obecnym systemie głównym dochodem WORD-ów są wpływy z egzaminów, również powtórkowych. Z tego też powodu bardzo często można znaleźć odpowiedź, czemu szło dobrze, a się jednak nie udało.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News