Tablica rejestracyjna o jakiej marzy wielu kierowców. W ubiegłym roku wydano ich nieco ponad dwa tysiące

Tablica rejestracyjna o jakiej marzy wielu kierowców. W ubiegłym roku wydano ich nieco ponad dwa tysiące

tablica rejestracyjna samochod

Podaj dalej

Żeby taka tablica rejestracyjna stała się naszą własnością trzeba posiadać naprawdę wyjątkowy samochód. Takich pojazdów w Polsce w ubiegłym roku przybyło 2060 sztuk i to ich właściciele mogą dumnie zamontować żółtą tablicę. Wtedy w pełni można powiedzieć, że auto jest już zabytkowe.

Kultowe samochody i żółta tablica rejestracyjna

Nie każdy samochód doczeka tak pięknego wieku jak 30 lat, żeby móc następnie szczycić się żółtą tablicą rejestracyjną. Nie ma co się oszukiwać – jeżeli auto było eksploatowane przez ten czas dość mocno, nie ma co liczyć na to, że doczeka takiego wieku. Znacznie wcześniej wyląduje na złomie.

W dodatku wiek to nie jedyny warunek. Pojazd musi nie być już produkowany od 15 lat, a do tego musi posiadać 75 procent oryginalnych części. Jak widać zatem nie jest łatwo o to, aby wejść w posiadanie takiej tablicy. W dodatku jeżeli auto jest bardzo pospolite konserwator zabytków może odmówić wpisania go do ewidencji.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Przepisy w tej kwestii zostały zaostrzone w 2018 roku, aby taka tablica rejestracyjna była naprawdę dla wyjątkowych samochodów. Choć jak pokazuje liczba z ubiegłego roku, są wciąż takie perełki w Polsce które są wręcz rarytasem dla fanów motoryzacji.

Jakie to samochody?

Samochody osobowe stanowią we wspomnianej liczbie 56 procent, a motocykle 31 procent. Reszta to m.in. autobusy, quady, ciągnik rolniczy czy pojazdy specjalne. Jeżeli chodzi o osobówki rządzi tylko i wyłącznie Mercedes, a w szczególności model S i E. Topowy jest również Ford Mutang oraz Chevrolet Corvette.

W dziesiątce można znaleźć także naszego kochanego Fiata 126 p czy… Volkswagena Golfa. Jak informuje SAMAR, który przygotował dokładne zestawienie w tej kwestii – najstarsze  modele, zarejestrowane w minionym roku w Polsce, to amerykański Maxwell z 1909 roku oraz Ford T z 1915 roku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News