Ta jedna rzecz sprawia, że diesel nieustannie zyskuje. Jak długo to jeszcze będzie trwało?

Ta jedna rzecz sprawia, że diesel nieustannie zyskuje. Jak długo to jeszcze będzie trwało?

silnik diesel turbo

Podaj dalej

Silnik typu diesel docelowo za kilkadziesiąt lat ma niemal całkowicie zniknąć z naszej planety. Zanim to się jednak stanie trzeba będzie nieco poczekać, a wszystko z dość błahej sprawy, ale jakże istotnej. Pod tym względem wiele krajów wciąż znacząco odstaje, przez co emisja spalin wciąż będzie zanieczyszczała powietrze.

Diesel potrzebuje kropki nad i

diesel mycie silnik

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne, a producenci aut głównie inwestują właśnie w tego typu auta. Chcą, aby ich baterie były jak najlepsze, a dystans po ładowaniu był jak najdłuższy. Nie można zapominać także nowoczesnej technologii, która sprawia, że każdy pojazd ma być wyjątkowy.

Ale do tego wszystkiego potrzeba jednej rzeczy – infrastruktury pod względne punktów do ładowania aut elektrycznych. Bez tego każdy kierowca przez najbliższe lata będzie wolał wybrać diesel, niż pójść o krok do przodu. A z tym w Polsce wciąż jest ogromny problem. Choć trzeba przyznać, że Unia Europejska przygotowała odpowiednie przepisy, aby to zaczęło się zmieniać.

Widać to już coraz bardziej w Polsce. Warto tutaj wspomnieć chociażby o Sosnowcu, gdzie tylko do końca tego roku do dyspozycji będzie już ponad 100 tego typu miejsc. Biorąc pod uwagę ile tam jest elektryków, na jednego kierowcę będą przypadały cztery stacje.

W mieście zdają sobie sprawę, że tego typu działania mogą być odbierane jako na wyrost. Prawda jest jednak taka, że właśnie tego typu decyzje sprawią, że diesel szybciej odejdzie w niepamięć. Skoro będzie infrastruktura, to tylko i wyłącznie ona będzie zachęcała do tego, aby zdecydować się na samochód elektryczny.

diesel volskwagen silnik

Problem widać w transporcie ciężkim

Jeszcze większy tego typu problem widać, jeżeli chodzi o ciągniki siodłowe z napędem elektrycznym czy nawet i wodorowym. Tutaj stacje ładowanie muszą posiadać znacznie większa moc, a ci dostępność musi być na odpowiednim poziomie w wielu miejscach. Bez tego duże pojazdy bardzo długo nie przejdą na tego typu nowoczesne paliwa.

I wygląda na to, że pod tym względem popularyzacja tego będzie stała na najgorszym poziomie. Bo o ile z czasem dostępność punktów dla aut osobowych będzie na odpowiednim poziomie, to dla pojazdów cieżarowych braki będzie widać bardzo długo.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News