Ta benzyna nie będzie już dostępna na żadnej stacji paliw. Właśnie wydano w tej sprawie specjalny komunikat

Ta benzyna nie będzie już dostępna na żadnej stacji paliw. Właśnie wydano w tej sprawie specjalny komunikat

stacja benzynowa benzyna diesel paliwo

Podaj dalej

To może być dla wielu kierowców zaskakujące, ale benzyna którą znali i większość stosowała, w końcu całkowicie znika i nie będzie już nigdzie dostępna. A chodzi dokładnie mówiąc o ołowiową, która dostępna była na świecie przez blisko sto lat. W Europie jej dostępność zakończyła się jednak już jakiś czas temu. Teraz ostatni kraj na tej planecie zakończył jej sprzedaż detaliczną.

Benzyna ołowiowa całkowicie zniknęła ze sprzedaży

Informację w tej sprawie podał Program Ochrony Środowiska ONZ ogłaszając, że na algierskich stacjach paliw zakończono całkowicie sprzedaż tej benzyny. Był to ostatni kraj, w którym wciąż można było wciąż tankować taki rodzaj paliwa. Kiedyś benzyna ta była dostępna wszędzie i tankowali ją wszyscy, lecz z czasem zrozumiano, że jest ona bardzo niezdrowa.

Stany Zjednoczone jako pierwsze dał sygnał, że paliwo to nie może znajdować się w sprzedaży. Zaczęto tam odnotowywać coraz więcej zatruć ołowiem, a jego nawet niski wpływ ma ogromny wpływ na ludzki mózg. Zwłaszcza u dzieci doprowadzając do tego, że obniżał się ich poziom inteligencji i spowalniał refleks. Paliwo było również związane z chorobami serca, udarem i nowotworami.

Co ciekawe, jeszcze blisko 20 lat temu benzyna ołowiowa była sprzedawana w ponad stu krajach na świecie! Szeroko zakrojone kampanie, działania władz i innych organizacji przyczyniły się do tego, że raz po raz kolejne kraje rezygnowały z tego typu paliwa. Ostatnim okazała się Algieria, która definitywnie zamknęła ten rozdział. Szacuje się, że dzięki tej decyzji rok do roku na świecie nie choruje i umiera ponad milion osób.

Paliwo to jednak nie zniknęło definitywnie

Benzyna ołowiowa nie jest i nie będzie wykorzystywana nigdy w samochodach, ale wciąż ma swoje ogromne zastosowanie m.in. w lotnictwie. Tutaj na zmiany zapewne przyjdzie poczekać znacznie dłużej, choć jak przyznano – najgorsze już za nami. Bo to właśnie samochody i spalanie w nich miały największy negatywny wpływ na zdrowie.

Za kilkadziesiąt lat zapewne będziemy równie definitywnie żegnać paliwo, które tankujemy obecnie. Choć dziś wydaje nam się to wręcz nieprawdopodobne, to jednak taki rysuje się scenariusz. Wszystko przez elektromobilność, która ma na celu doprowadzenie do neutralności klimatycznej i sprawienia tego, że będziemy po prostu zdrowsi.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News