Strefa czystego transportu wchodzi w życie w tym roku! Cztery duże miasta od razu wyrzucają wysokoemisyjny diesel

Strefa czystego transportu wchodzi w życie w tym roku! Cztery duże miasta od razu wyrzucają wysokoemisyjny diesel

Podaj dalej

A jednak! Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie zamierza zwlekać i strefa czystego klimatu wejdzie w życie jeszcze w tym roku. W dodatku cztery duże miasta w Polsce od razu będą miały obowiązek ich stworzenia. To kolejne zmiany i informacje, jeżeli chodzi o kwestie tego, jak diesel i inne wysokoemisyjne jednostki będą eliminowane z dróg.

Diesel żegna się z pierwszymi miastami

kopcacy diesel silnik

Warszawa, Wrocław, Katowice i Kraków to cztery miasta w Polsce, które zapoczątkuję eliminowanie spalin z powietrza w centrach swoich miast. To na pewno ogromny cios dla wielu kierowców, którzy będą musieli w pewien sposób zmienić swoje plany podróżowania. Chyba, że zdecydują się na specjalną opłatę.

Wedle planów przepis ma wejść najpóźniej we wrześniu. Przepisy przepisami, ale wiadomo już, że tego typu zmiany nie wejdą od razu w życie. We Wrocławiu mówią wprost, że potrzebują na to kilku lat, a najlepiej trzech. Wedle wcześniejszych planów gminy i miasta będą miały na to tylko pół roku. Ta kwestia wciąż pozostaje bardzo sporna i do ustalenia.

Cały projekt jest już po konsultacjach i tak naprawdę przed nim już bardzo krótka do tego, aby wszedł w życie. Tym bardziej że według zapowiedzi nikt nie zamierza zwlekać z tym tematem. Projekt może utknąć jedynie na drodze Sejmu bądź Senatu, ale nikt się tego nie spodziewa.

diesel emisja spalin

Było dużo pomysłów

Tak naprawdę o strefach czystego transportu słyszymy w Polsce już od dobrych kilku miesięcy. Po drodze było wiele nietrafionych pomysłów i… niektóre z nich wciąż pozostają. Mowa tutaj chociażby o planowanych opłatach za wjazd do tego typu stref. Nie sprecyzowano dokładnie także wciąż wiele informacji.

diesel benzyna strefa

Niewątpliwie najjaśniejsze światło na wszystkie zmiany zostanie rzucone wówczas, gdy przygotowany dokument będzie leżał na stole. Wtedy w pełni będzie można już określić czy tego typu zmiany cokolwiek zmienią w miastach, które najbardziej tego potrzebują.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News