Stary, zużyty i kopcący diesel zaleje nasz kraj. Polska stanie się wysypiskiem trujących samochodów

Stary, zużyty i kopcący diesel zaleje nasz kraj. Polska stanie się wysypiskiem trujących samochodów

diesel spaliny podatek

Podaj dalej

Kopciuchy, a więc stare samochody z silnikiem typu diesel, w najbliższym czasie zaleją nasz kraj i znacząco wpłyną na jakość powietrza. W polityce, jak i w życiu – jedna zła decyzje sprawia, że za nią samoistnie idą już kolejne. I tak jest właśnie w przypadku tego, że rząd niezdecydował się na wprowadzenie stref czystego transportu w miastach.

Diesel jeszcze bardziej będzie truł powietrze

W coraz większe liczbie europejskich miast powstają wspomniane strefy. Do tego decyzje tamtejszych rządu wpływają na to, że utrudniane jest życie kierowcom, którzy jeżdżą starym i trującymi samochodami. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na sprzedaż pojazdu i kupno innego. Niekoniecznie zupełnie nowego samochodu, ale gdzie normy emisji spalin mają odpowiednie normy.

Problem zauważa Polski Alarm Smogowy i już bije w tym temacie na alarm, ostrzegając przed tym co nas czeka. Zdaniem ekspertów związanych z tym podmiotem to ogromny błąd, że rząd porzucił pomysł wprowadzenia stref czystego transportu. A przypomnijmy, że były one już od krok do wprowadzenia. Długo debatowano nad pomysłami i jak to dopiąć. Ostatecznie kompletnie się to nie udało, a rząd się poddał.

Wszystko szło w takim kierunku, że mieszkańcy stref mieliby mocno utrudnione życie, a same przepisy można by w prosty sposób obejść. Obawiano się najwidoczniej społeczeństwa, które mogłoby tutaj wyrazić mocny sprzeciw. Temat stref musi jednak szybko powrócić, bo inaczej stary diesel zaleje nasz kraj, a jakość powietrza znacząco się pogorszy. Zwłaszcza w dużych miastach, gdzie docelowo miała się polepszyć.

Mówimy tutaj o milinach samochodów z napędem diesel

Tutaj naprawdę nie ma żartów, a i też bagatelizowania problemu. Mówimy tutaj o blisko 40 milionach pojazdach, które do 2025 roku nie wjadą do wielu miast w Europie, ale w Polsce… już tak. Wiadomo zatem w jakim kierunku powędrują wszystkie pojazdy, na których każdy będzie chciał zarobić. Nasz kraj będzie po prostu w przeciągu najbliższych czterech lat wysypiskiem kopciuchów.

Komisja Europejska ostrzegała już Polskę w temacie zanieczyszczonego powietrza. Chodzi o kilka miast, gdzie znacząco przekraczany jest poziom zanieczyszczonego powietrza. Jak widać choć był plan naprawy tego, to wszystko znalazło się w koszu. Teraz nikt nie chce do niego sięgać, ani też na nowo zabrać się za prace związane ze strefami czystego powietrza.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News