Stary mandat obowiązuje tylko do piątku. Od soboty życie kierowców wywróci się do góry kołami

Stary mandat obowiązuje tylko do piątku. Od soboty życie kierowców wywróci się do góry kołami

Stary mandat obowiązuje tylko do piątku. Od soboty życie kierowców wywróci się do góry kołami

Podaj dalej

To już ostatnie dni, żeby nie powiedzieć godziny, kiedy można otrzymać mandat na starych zasadach. Oczywiście nikomu tego nie życzymy, bowiem zawsze ma to związek z przewinieniem czy nawet zagrożeniem zdrowia i życia. Ale rzeczywistość jest taka, że piątek będzie ostatnim dniem kiedy będzie obowiązywał aktualny, czyli stary taryfikator.

Nowy mandat już od soboty

mandaty kontrola policja

17 września wypada w sobotę i to właśnie od tego dnia policja będzie karała wedle nowego taryfikatora. Zmieni się dużo, żeby nie powiedzieć bardzo dużo. Już od dłuższego czasu przybliżaliśmy kierowców do tego dnia informując, co muszą dokładnie wiedzieć i na co w szczególności uważać. Warto dodać, że wystarczą teraz dwa mandaty do tego, aby stracić prawo jazdy.

W głównej mierze bowiem będzie można otrzymać więcej punktów karnych za dane wykroczenie. A liczba ich do utraty prawo jazdy nie wzrosła, a wzrósł z kolei okres ich obowiązywania, który wynosił będzie dwa lata. W życie wchodzi także tzw. recydywa, czyli podwójny mandat za wiele ważnych wykroczeń. Dany kierowca złapany np. za ponowne przekroczenie 31 km/h w odstępstwie nie więcej niż dwóch lat, otrzyma kolejną grzywnę dwukrotne większa – 1600 złotych.

Mandaty tak naprawdę będą liczone nie w setkach, a tysiącach złotych. Nie warto szaleć na drodze, bowiem szybko swój domowy budżet można wprowadzić w tarapaty. Warto również pamiętać o tym, aby ustępować miejsca pieszym, bowiem tutaj liczba punków karnych jest wysoka, podobnie jak mandat. A policja na pewno będzie prowadziła tego typu akcje.

Piraci drogowi znikną z dróg

Pierwsi bohaterowie zapewne już otworzą swój licznik nieszczęścia w najbliższy weekend. Zmiana wydaje się na papierze dobra, ale na jej skuteczność na pewno będzie potrzeba czasu. Pierwsze tak naprawdę realne skutki zmian poznamy nie prędzej niż po dwóch, trzech latach. Wtedy będzie można ocenić jak kierowcy z karencją dwuletnią reagowali na pierwszy mandat.

Chociaż z drugiej strony zmiany na drodze powinniśmy zobaczyć niemalże od razu. Każdy rozsądny kierowca będzie wolał zwolnić i uniknąć konsekwencji. Choć trzeba pamiętać, że tutaj nie chodzi wyłącznie o samą prędkość. Kierowca ma wykazywać się na każdej przestrzeni rozwagą, aby nie doprowadzić do groźnej sytuacji na drodze, czy zagrażającej życiu bądź zdrowiu kogokolwiek.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News