Stacje paliw zamykają się jedna po drugiej. Gdzie kierowcy za niedługo będą tankować paliwo?

Stacje paliw zamykają się jedna po drugiej. Gdzie kierowcy za niedługo będą tankować paliwo?

benzyna stacja paliw

Podaj dalej

Wysokie ceny za paliwo i zła polityka rządu doprowadziły do tego, że stacją paliw łatwiej jest się zamknąć, niż funkcjonować na rynku. Dla kierowców to ogromny problem, bowiem zdarzają się, że są to kluczowe punkty w danych lokalizacjach. Właściciele nie chcą już jednak dopłacać do biznesu i czekają na lepsze czasy. Te mogą jednak szybko nie nadejść, przez złe decyzje rządzących.

Stała cena za paliwo to był błąd

zakaz tankowania ceny paliw paliwo alternatywy rower hulajnoga
fot. freepik

Rząd Węgier bardzo odważnie wprowadził ustawę, że paliwo nie może być droższe niż ustalona odgórnie kwota. Pomysł ten początkowo był zarówno chwalony, jak i krytykowany. Po kilku tygodniach racje mieli ci pierwsi, ale idąc dalej to krytycy wygrali to starcie. Okazało się bowiem, że wprowadzanie limitu ceny okazało się kompletną klapą.

Właściciele stacji muszą w rzeczywistości do każdego litra paliwa dopłacać i już nie mają z czego. Rząd z czasem luzował obostrzenia. Mogli tankować w promocyjnej cenie tylko ci, którzy mają węgierskie tablice. Później pojawiły się kolejne wytyczne. To nic nie dało, bowiem tamtejsze stacje paliw kompletnie nie spinają już biznesu. Stacje wstrzymują działalność ogłaszając remonty. Prawda jest jednak dobrze znana.

Nikomu nie opłaca się sprzedawać tak tanio paliwa. Cena w przeliczeniu na złotówki wynosi około 5,80 zł/l i nie ma co się oszukiwać, ale patrząc na cały świat stawka jest śmiesznie niska na obecną rzeczywistość rynkową. Może okazać się, że Węgrzy niebawem po prostu nie będą mieli gdzie tankować. Orban stara się reagować na to co się dzieje, ale po kolejnych nieudanych decyzjach jego poparcie spada coraz bardziej.

diesel paliwo tankowanie
fot. freepik

W Polsce też nawoływano do wprowadzenia limitów cen

W naszym kraju niektórzy politycy, gdy usłyszeli pomysł Węgrów, także nawoływali, aby wprowadzić to samo. Dziś już wiadomo, że do czego mogłoby to doprowadzić, gdyby faktycznie tak się stało. „Na szczęście” sytuację rozwiązano zupełni inaczej. Czy doskonale? Na pewno w taki sposób, że nie mierzymy się z tym co teraz nasi przyjaciele.

diesel benzyna ceny paliw paliwo
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News