Stacje paliw jednak będą miały sens istnienia. Diesel i benzyna nie będzie im już potrzebna do szczęścia

Stacje paliw jednak będą miały sens istnienia. Diesel i benzyna nie będzie im już potrzebna do szczęścia

diesel stacja paliw

Podaj dalej

Jak będą wyglądały stacje paliw, gdy silniki napędzane przez diesel czy benzynę przestaną istnieć? Samochody elektryczne potrzebują ładowarek praktycznie wszędzie, więc sens istnienia takich miejsc będzie taki sam jak obecnie kaset magnetofonowych – o ile młodsze pokolenie wie co to jest. Jest jednak światełko w tunelu, które może pozwolić wciąż istnieć stacją. Ba! Staną się to tak ważne punkty, jakimi są obecnie dla kierowców.

Diesel i benzynę da się zastąpić

Obecnie, aby posiadać samochód elektryczny trzeba mieć nie tylko pieniądze, ale czas i cierpliwość. Pojazdy z reguły szybko się wyładowują – o ile nie zapłaciliśmy za nie odpowiednio więcej, a z kolei czas ich ładowania jest bardzo długi. Producenci elektrycznych aut doskonale wiedzą, że to najbardziej drażniąca rzecz w pojazdach przyszłości. Z tego też powodu rozwijają technologię, która ma pozwolić na taki szybkie ”tankowanie”, jak obecnie.

Wielkie koncerny prześcigają się w tym, kto pierwszy opatentuje ładowanie pojazdów w czasie zbliżonym do tankowanie. Kiedyś zastanawialiśmy się czy to w ogóle jest możliwe, dziś już wiemy, że tak. Chińska firma motoryzacyjna GAC jako pierwsza zdołała osiągnąć czas zbliżony do tego, ile zajmuje tankowanie samochodu paliwem diesel czy benzyną.

Wersja 6C ładowarki zapewnia zasięg 1000 kilometrów po ładowaniu w czasie 5 minut! Dlaczego możliwe jest tak szybkie ładowanie? To dzięki technologi zastosowania grafenu w bateriach do samochodów. To już nie obraz dalekiej rzeczywistości, a teraźniejszość. We wrześniu firma rozpoczyna produkcję modelu elektrycznego samochodu Aion V. Będzie on już ładowany właśnie w taki sposób, a więc bardzo, bardzo szybki.

To odpowiedni kierunek dla stacji paliw?

Co mogą oferować stacje paliw, gdy diesel, benzyna a może i LPG nie będzie już na topie? Właśnie szybkie ładowarki, które pozwolą stracić mniej czasu, niż te znajdujące się w innych punktach miasta. To sprawi, że wielu kierowców wciąż będzie regularnie podjeżdżać na stacje paliw, aby to tam zatankować, tzn. naładować swój samochód. Taka przyszłość ma sens, ale to też wymagać będzie pewnych regulacji prawnych. Choć z drugiej strony o to nie powinniśmy się martwić.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News