Sprzęgło do wymiany? W tym roku naprawa tego elementu w samochodzie może zrujnować komuś życie

Sprzęgło do wymiany? W tym roku naprawa tego elementu w samochodzie może zrujnować komuś życie

sprzeglo skrzynia biegow

Podaj dalej

Każdy kierowca modli się, aby ten rok nie był w tym, którym przyjdzie mu wymieniać sprzęgło. Choć tak naprawdę nigdy nie ma dobrego momentu na to, aby udać się do mechanika na taką wyprawę. Wiąże się ona bowiem z bardzo wysokimi kosztami, a te w ostatnich latach poszybowały jeszcze bardziej w górę. Dlatego mając samochód dobrze zbierać na tego typu sytuacje.

Sprzęgło do wymiany? Zbieraj do skarbonki

kierowca prędkość mandat
fot. Freepik

Kiedy trzeba wymienić sprzęgło? Tak naprawdę nie ma żadnych wskazówek ku temu. Ten element może odmówić posłuszeństwa po 200 tysiącach kilometrach, może po 150 tysiącach, a nawet i po 100 tysiącach. Tak naprawdę wiele zależy też od tego, jakimi jesteśmy kierowcami i czy dobrze operujemy tym elementem w samochodzie. A nie czarujmy się – jest to pewnego rodzaju sztuka.

Styl jazdy jest bardzo ważny – łagodna zmiana biegów, czy mało agresywna jazda. Po czym widać, że sprzęgło należy już wymienić? Zaczyna się ono ”ślizgać”, a więc obroty nie są współmierne do prędkości przy naszej zmianie biegów i prowadzenia pojazdu. Samochód zaczyna, jakby nie reagować na nasze ”komendy”. Wówczas już jasne jest, że cudu tutaj nie będzie i trzeba się wybrać do mechanika.

Naprawa takiego elementy nie jest rzeczą tanią, tak samo jak tanie nie jest sprzęgło. Nie ma co się oszukiwać, ale żaden mechanik nie lubi realizować takiego zlecenia, bowiem jest ono dość czasochłonne i wymaga często rozebrania znacznej części pojazdu. Rekompensuje im to zapewne tylko to, że wynagrodzenie z tego płynące będą odpowiednie.

kierowca mandat samochod
fot. freepik

Bez wymiany auto w końcu nie pojedzie

Cena naprawy w niektórych samochodach może wynieść nawet blisko 5 tysięcy złotych. Najczęściej są to jednak kwoty oscylujące w okolicach 3 tysięcy złotych. Jak widać nie jest to tania naprawa i często trzeba sobie później bardzo wiele odmówić przez kolejne miesiące, aby móc spokojnie jeździć. Cena zależy wiele od tego, jakie dokładnie sprzęgło znajduje się w pojeździe. Może okazać się, że w tych starszych pojazdach i prostszych autach cena nie będzie aż tak duża.

kierowcy mandaty za radio
Freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News