Sprzedam samochód, kupie chleb. Kierowcy zaczynają życie jakie obiecano - za miskę ryżu

Sprzedam samochód, kupie chleb. Kierowcy zaczynają życie jakie obiecano - za miskę ryżu

samochód miska ryżu

Podaj dalej

Samochód – kiedyś symbol luksusu, z czasem normalności, a obecnie duży kłopot i bagaż na plecach. Nic więc dziwnego, że z miesiąca na miesiąc coraz więcej Polaków podejmuje trudną decyzję i po prostu rezygnuje z auta. Wszystko przez problemy finansowe, które nieustannie narastają. A w zasadzie dzieje się tak z racji tego, że pieniądz staje się po prostu coraz mniej warty.

Samochód odjeżdża jako pierwszy

parkowanie mandat samochod
fot. freepik

Dziś wiele gospodarstw domowych musi przekalkulować swój budżet i ocenić, na co obecnie go stać, a na co już nie. Najtrudniejszą sytuację mają osoby posiadające kredyt hipoteczny, a wszystko przez rosnące stopy procentowe. W wielu przypadkach z budżetu domowego z tego tytułu ”znika” nawet ponad tysiąc złotych – i więcej. Przy niższych zarobkach, to kwota wręcz nie do udźwignięcia.

Dlatego też coraz więcej osób musi decydować się na pozbycie balastu, a takim jest w pierwszej kolejności samochód. Wysokie ceny paliw, napraw i utrzymania go sprawiają, że to właśnie auto jest rzeczą, której najłatwiej jest się pozbyć. W dodatku to też szybki zastrzyk gotówki na sytuację kryzysową, którą później łatwiej będzie kontrolować. Przynajmniej przez jakiś czas.

A będzie tylko gorzej, jeżeli chodzi o inflację, ceny czy stopy procentowe. Dlatego wiele osób i rodzin, które nie są w stanie poradzić sobie z kryzysem finansowym, po prostu sprzeda samochód. O ile jest on jeszcze naprawdę wart większą sumę, może to być pewnego rodzaju wsparcie. Zdecydowana większość pojazdów w Polsce to jednak auta stare i wiekowe, krótko mówiąc niewiele warte.

samochod parking auto
fot. freepik

Dylematy i zmiana standardu życia

Wszyscy pamiętają słowa Mateusza Morawieckiego, który mówił, że Polacy mają żyć za miskę ryżu. Miesiąc po miesiącu coraz większa liczba osób zbliża się do takiego standardu życia. Oczywiście trudno winić w takiej sytuacji w pełni rząd, bowiem podobne problemy dotyczą wielu innych krajów. Tam także inflacja, ceny paliw i wszystko inne, idzie w górę.

Także i w tych krajach dla wielu rodzin samochód staje się pewnego rodzaju problemem i idzie po prostu na sprzedaż. Dlatego też coraz częściej mówi się o przemianach na świecie, które wciąż wielu osobom ciężko zrozumieć. Rozpoczyna się życie w nieco innej rzeczywistości, niż w ostatnich latach. Zanim wróci ”normalność” na innym poziomie, minie sporo czasu.

samochod uzywany sprzedaz
fot freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News