Sprawdź czy twoje ubezpieczenie OC na samochód jest ważne. Wielu kierowców mogło zostać oszukanych

Sprawdź czy twoje ubezpieczenie OC na samochód jest ważne. Wielu kierowców mogło zostać oszukanych

kierowco kara ubezpieczenie oc

Podaj dalej

Wielu kierowców popełnia ten błąd i myśli, że ich ubezpieczanie OC wciąż pozostaje ważne. A tak naprawdę przez nasz błąd możemy wprowadzić siebie w poważne tarapaty. Najpoważniejsze są wówczas, gdy doprowadzimy do jakiejkolwiek szkody, bo wtedy musimy za wszelkie naprawy wyłożyć z własnej kieszeni. Ale wisi też nad nami widmo kary i to nie małej.

Zobacz czy twoje ubezpieczenie OC jest ważne

W dużej mierze tyczy się to sytuacji, w której kupujemy używany samochód. Jako nabywcy samochodu musimy pamiętać o tym, żeby dokładnie sprawdzić do kiedy obowiązuje ubezpieczeni OC auta. Ale co ważne – musimy to zrobić zarówno przed zakupem samochodu, jak i tuż po jego zakupie. Możemy bowiem, krótko mówiąc, zostać oszukani przez handlarza.

Ne trzeba nigdzie dzwonić i nie wiadomo w jaki sposób doszukiwać się informacji na ten temat. Wystarczy, że na stronie www.ufg.pl lub na smartfonie w aplikacji „Na Wypadek” podamy np. numer rejestracyjny danego samochodu. W ten sposób łatwo i szybko dowiemy się o tym, czy polisa na dany pojazd jest ważna i jaki zakład ubezpieczeń ją wystawił.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny już nie raz ostrzegał, że są przypadku, iż dany właściciel wypowiedział tę umowę i zakończy się ona przed terminem umieszczonym na polisie. Wtedy możemy liczyć się nawet z karą, która maksymalnie sięga 5 600 złotych. Ale to raczej najniższa kara jaka może nas de facto spotkać. Gorzej, jeżeli weźmiemy udział w jakimkolwiek zdarzeniu autem, które nie powinno znajdować się na drodze. Oczywiście z racji tego, że nie posiada ono ważnej polisy.

Używanie auto musi być ubezpieczone

Należy pamiętać, że osoba sprzedająca auto ma obowiązek przekazać polisę OC. To tak naprawdę od nowego nabywcy zależy czy chce kontynuować tę polisę, czy chce ją zerwać, a następnie kupić nową – u innego ubezpieczyciela. Warto również sprawdzić, czy płatność składek była rozłożona na raty, należy pamiętać o ich terminowym uregulowaniu. Sprzedawca mógł nas bowiem o tym nie poinformować, robiąc to celowo. Wtedy nawet możemy na czas nie otrzymać informacji o dokonaniu opłaty.

Gdy decydujemy się na zakup samochodu to w naszej gestii leży to, aby nie zostać oszukanym. W końcu odpowiedzialność za wszystko od momentu nabycia auta przechodzi na nas. Lepiej dwa razy sprawdzić dane ubezpieczenie OC niż później mocno się rozczarować.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News