Specjalny dodatek w wysokości 200 złotych. Wypłaca go nie ZUS, MOPS czy miasto, a zupełnie inna jednostka

Specjalny dodatek w wysokości 200 złotych. Wypłaca go nie ZUS, MOPS czy miasto, a zupełnie inna jednostka

dodatek gaz portfel

Podaj dalej

dana Mało kto wie, ale jest w Polsce specjalny dodatek, który przysługuje i kto ma taką możliwość, warto aby po niego sięgnął. Świadczenie w wysokości 200 złotych ma na celu poprawę sytuacji materialnej seniorów i ułatwienie im pokrywania codziennych kosztów życia. Jest to ważne wsparcie dla osób starszych, które często zmagają się z ograniczonymi dochodami oraz wyższymi wydatkami związanymi z opieką zdrowotną i codziennymi potrzebami.

Dodatek dla bohaterów

pieniądze dodatek rodzice dziecko
fot. freepik.com – hbmedia

Tego typu kwota będzie wpływała na konto osób, które pełnili szczególną funkcję. Mowa o strażakach z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz ratownikach górskich z TOPR-u i GOPR-u. Musieli oni brać aktywny udział w akcjach i osiągnęli wymagany wiek, czyli. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wcześniej odpowiednio musieli służyć minimum 20 i 25 lat dla dobra i bezpieczeństwa ludzi.

Taki dodatek dla seniorów w wysokości 200 złotych to forma wsparcia finansowego, którą otrzymują osoby starsze w Polsce. Dodatek jest wypłacany co miesiąc przez Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Otrzymują go emeryci oraz renciści, którzy spełniają powyższe kryteria. Świadczenie ma na celu poprawę sytuacji materialnej i ułatwienie danym osobom pokrywania codziennych kosztów życia. Jest to ważne wsparcie dla osób starszych, które często zmagają się z ograniczonymi dochodami oraz wyższymi wydatkami związanymi z opieką zdrowotną i codziennymi potrzebami.

Rząd dopiero w ubiegłym roku wprowadził tego typu dodatek, dla najbardziej zasłużonych. W ubiegłym roku bardzo duża grupa osób skorzystała na ustawie, którą podpisał Andrzej Duda. Dzięki temu do dnia dzisiejszego pobierają należne im pieniądze. Z miesiąca na miesiąc przybywają kolejne osoby, które spełniają nałożone wymagania.

dodatek pieniądze emerytura
fot. freepik

Jak otrzymać pieniądze?

– Wnioskodawca jest zobowiązany do potwierdzenia swojego bezpośredniego uczestnictwa w działaniach ratowniczych. Takie potwierdzenie od 1 stycznia 2022 roku stanowi dokumentacja prowadzona przez PSP. Zaś w okresie od 1 stycznia 2012 roku do 31 grudnia 2021 roku – dokumentacja PSP lub pisemne oświadczenie trzech świadków. Natomiast za okres wcześniejszy, tzn. do 31 grudnia 2011 roku, potwierdzeniem tym jest wyłącznie pisemne oświadczenie trzech świadków – wyjaśnia nam MSWiA.

Szczegółowa dokumentacja w tej kwestii nie była prowadzona w ostatnich latach, dlatego rząd przyjął taktykę ”wierzymy na słowo”. Dlatego znalezienie trzech osób ze środowiska OSP, które potwierdzą obecność danego Kowalskiego jest tak ważne. Jeżeli dana osoba brała udział aktywnie w akcjach, upoważnia to już do wypłaty pieniędzy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News