Słyszysz ten dźwięk, gdy silnik przyśpiesza? Twój samochód może być w poważnym niebezpieczeństwie

Słyszysz ten dźwięk, gdy silnik przyśpiesza? Twój samochód może być w poważnym niebezpieczeństwie

ceny paliw silnik

Podaj dalej

Moment przyśpieszenia samochodu jest bez wątpienia jedną z piękniejszych chwil w trakcie jazdy. Silnik jest zawsze odczuwa to zdecydowanie mocniej, niż w trakcie zwykłej jazdy. Mimo wszystko jednostka napędowa jest i musi być do tego przystosowana, bowiem to tak naprawdę normalna rzecz prowadząc auto. Gorzej jednak, gdy w takiej sytuacji pojawiają się charakterystyczne dźwięki, które oznaczają nic innego jak kłopoty dla kierowcy.

Silnik musi chodzić prawidłowo

Mowa tutaj o spalaniu stukowym, zwanym również detonacyjnym. Uchodzi ono za jedno z niebezpieczniejszych, bowiem jest w pełni niekontrolowanym zjawiskiem. Silnik o zapłonie iskrowym może ulec bardzo poważnej awarii. Tego typu spalanie z reguły jest wynikiem nieprawidłowości mających miejsce w procesie zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej. Wynika to z niekontrolowanego przez jednostkę sterującą pracą zapłonem.

Tego typu sytuacja może zdarzyć się także, gdy silnik jest mocno obciążony, jej przegrzany, bądź po prostu źle dobrano świecie lub jednostka po prostu uległa awarii. Kierowca może łatwo rozpoznać ten problem, gdyż w trakcie przyśpieszania pojawia się metaliczny, głuchy odgłos. Brzmienie jest nieustanne i powtarza się z dużą częstotliwością.

Zjawisko jest bardzo niebezpieczne, bowiem dochodzi do rozprzestrzeniania się ognia po komorze silnika znacznie szybciej niż podczas normalnego procesu spalania. Dochodzi w tej sposób do bardzo dużego obciążenia na tłokach oraz wale korbowym. Silnik w swoim wnętrzu osiąga zdecydowanie większą temperaturę niż powinna być naturalnie.

Czujnik mógł ulegnąć awarii

Żeby tego typu zjawisko nie miało miejsca, czuwa nad tym czujnik spalania stukowego. Element ten podobnie jak każdy inny może z czasem się zepsuć, przez co prowadzi to do bardzo poważnych uszkodzeń. Żeby nie powiedzieć, że może doprowadzić do tego, że potencjalna naprawa może przekroczyć nawet wartość samochodu, tak mocno uszkadzając silnik.

Tego typu awarię można wykryć nie tylko charakterystycznym dźwiękiem w momencie przyśpieszania. Z reguły zapala się kontrolki silnika na desce rozdzielczej, co w łatwy i szybki sposób nas informuje o czymś niepokojącym. W roli mechanika pozostaje wykrycie, co dzieje się dokładnie. Pomoże mu też na pewno fakt, że spadają osiągi jednostki napędowej, a także odczuwalne będzie większe zużycie paliwa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News