Skrzynia biegów także potrzebuje wymiany oleju. Rzeczy których mogłeś po prostu nie wiedzieć

Skrzynia biegów także potrzebuje wymiany oleju. Rzeczy których mogłeś po prostu nie wiedzieć

diesel skrzynia biegow

Podaj dalej

Jeszcze do niedawna dość liczna grupa kierowców nie wiedziała, że skrzynia biegów także posiada olej. Mało kto o tym wiedział, bowiem rzadko można usłyszeć, że należy go wymieniać. A ciecz ta, jak każda inna w samochodzie ma swoją żywotność. I choć prducenci z reguły o tym nie wspominają chwaląc niezawodność, to jednak i tak warto to zrobić.

Skrzynia biegów to temat zagadka

Ze skrzynią biegów nie brakuje pytań bez odpowiedzi. Najlepszym przykładem jest to, że gdy wymieniamy ten element w samochodzie producent radzi wymienić olej co daną ilość kilometrów. Z kolei jeżeli kupimy samochód to nigdzie nic nie jest wspominane o wymianie oleju. Morał płynie zatem z tego jeden – warto to robić, nawet jeżeli producent nie zaleca.

Tego typu wymian nie robi się tak często jak z olejem w silniku. W skrzyni biegów można robić to co przejechane około 70 tysięcy kilometrów. A więc statystycznie co jakieś sześć lat. O wymianie lepiej nie zapominać, bowiem z czasem może stać się to kosztowną zabawą. Remont może wynieść nas obecnie nawet po 10 tysięcy złotych zależnie od modelu samochodu.

Patrząc na polskie realia często może wiązać się to z wartością całego samochodu. Nie warto zatem szukać tutaj oszczędności. Zwłaszcza, że wymiana nie jest czymś drogim, a po prostu zwykłym serwisem robionym niemal od ręki. Częstym objawem jest to, że skrzynia biegów po prostu zaczyna szarpać i źle łapać. Mogą się także nie wbijać należycie biegi. Objawów jest dużo i każdy niepokojący sygnał powinien być zgłoszony w warsztacie.

Dlaczego olej jest tak ważny?

Warto tutaj zrozumieć jak ważny jest olej w silniku. Wtedy łatwiej każdemu będzie pojąć dlaczego jest równie ważny w skrzyni biegów. Redukuje on tarcie metalowych elementów, nieustannie je smarując. Olej ma właściwości chłodzące dlatego też ważne jest, aby był dobrej jakości i w dobrym stanie. Wszystko po to, aby mógł w stu procentach spełniać swoje zadanie.

I co najważniejsze – olej zbiera wszelkie zanieczyszczenia, tzw. opiłki metalu. Dlatego tak ważne jest, aby po danej ilości przejechanych kilometrów go wymienić. Jeżeli ktoś wie, że w przeciągu ostatnich 5-6 lat tego nie robił, lepiej zaraz sięgnąć po telefon i zadzwonić na warsztat. uchroni to przed problemami, z którymi większość kierowców mogła się jeszcze nie mierzyć.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News