Skoda Octavia ma poważne problemy. Jaką decyzję podejmą kierowcy popularnego modelu?

Skoda Octavia ma poważne problemy. Jaką decyzję podejmą kierowcy popularnego modelu?

skoda samochod model

Podaj dalej

Zupełnie nie tak to miało wyglądać, jeżeli chodzi o popularny model samochodu w Polsce – Skoda Octavia. Producent wciąż ma bardzo duże problemy z tym, aby prowadzić normalną produkcję, na czym głównie cierpią kierowcy chcący nabyć ten model. Czas oczekiwania wydłużył się już praktycznie do roku czasu, a dokładnie na uwielbiane czeskie auto trzeb czekać około dziesięciu miesięcy.

Skoda Octavia dotknięta światowymi problemami

Brak wystarczającej liczby komponentów, a dokładnie słynnych już mikroczipów znów stwarza ogromne problemy. Urlop firmy w Skoda nie dość, że rozpoczął się wcześniej, to na dodatek został przedłużony. I choć pracownicy stawili się już w pracy, to jednak nie będą mogli liczyć na dodatkowy zarobek w postaci nadgodzin, czy pracy w weekend. Pomimo problemów nie ma jednak tematu zwolnień.

Podobnie jak u wielu innych producentów, tak i Skoda niemal z tygodnia na tydzień musi wydłużać czas oczekiwania na swoje auta. Popularny model Octavia to już około dziesięciu miesięcy oczekiwania od czasu zamówienia. I w zasadzie u większości producentów większość topowych modelów to już podobny czas, aż odbiorą kluczyki do nowego auta.

Nie tak dawno Skoda ogłosiła, że będzie powoli kończyła produkcję innego kultowego modelu kombi – Fabia. W tym przypadku nie chodzi jednak o brak czipów, a emisję spalin. Czeski producent ma ambitne plany jeżeli chodzi o kolejne lata, a dokładnie mówiąc jeżeli chodzi o elektromobilność. Napęd elektryczny, przygotowane samochody elektryczne i oferta ma być bardzo kusząca dla klientów.

Kiedy sytuacja z czasem oczekiwania wróci do normy?

Części brakuje tak naprawdę do kilku milionów samochodów na całym świecie. Mało kto sobie zdaje sprawę, że na budowę auta potrzeba około 30 tysięcy części i brak jednej powoduje już ogromne problemy, a tak naprawdę nawet możliwy przestój w produkcji. Tylko w tym roku na świecie będzie około 7 milionów samochodów, niż planowano.

Sytuacja powinna się poprawiać nie wcześniej niż pod koniec przyszłego roku, a nawet w 2023. Wiele zależy od tego, jak będzie wyglądała sytuacja związana z potencjalnymi obostrzeniami i sytuacją związaną z pandemią na świecie. Jak na razie wszystko zmierza jednak ku temu, aby straty zostały nadrobione w przeciągu nieco ponad roku.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News