Silnik spalinowy odchodzi do lamusa. Efekt? Zapłacimy więcej za RTV, AGD, smartfony i komputery

Silnik spalinowy odchodzi do lamusa. Efekt? Zapłacimy więcej za RTV, AGD, smartfony i komputery

silnik diesla spaliny

Podaj dalej

Wiadomo już, że silnik spalinowy zniknie za kilkanaście lat z naszego życia. Efekty tego zaczynamy odczuwać jednak pomału już teraz, a będziemy jeszcze bardziej w dalszej przyszłości. Wszystko za sprawą rosnących cen, jeżeli chodzi o rzeczy codziennego użytku. Dokładniej mówiąc przyczynią się do tego… samochody elektryczne i brak aut na benzynę oraz olej napędowy.

Zacznie droższe rzeczy przez… silnik. A dokładnie jego brak

Budowa silnika spalinowego do współczesnych wciąż samochodów w żadnym stopniu nie równa się temu, co trzeba przygotować do aut elektrycznych. Tam jak wiadomo prym wiedzie akumulator litowo-jonowy, do którego budowy wykorzystuje się zupełnie inne rzeczy, jakimi obdarzyła nas natura.

Znakomitym przykładem jest tutaj m.in. węglan litu, używany we wspomnianych akumulatorach litowo-jonowych, który obecnie kosztuje najwięcej od dwóch i pół roku. Także miedź bije swoje kolejne rekordy. Do tego wszystkiego dochodzą metale ziem rzadkich, które także są niezbędne i których cena także wzrośnie wraz z rozwojem elektromobilności.

A wszystkie te wspomniane produkty stanowią bardzo ważną część tego, czego używamy na co dzień. Mowa tutaj o domowych urządzeniach RTV i AGD, a także podręcznych i niezbędnych jak laptop czy smartfon. Możemy być pewni, że zanotujemy tutaj znaczący wzrost cen. Za urządzenia niższej klasy trzeba będzie zapłacić za kilka lat tyle, co za produkty z klasy średniej. Tak wygląda efekt zmian w motoryzacji i tego, że tradycyjny silnik zostanie zmieniony na akumulator.

Elektromobilność postępuje za szybko?

Raz po raz słyszeć można było od producentów samochodów daty, w których żegnają silnik spalinowy. Dziś można zadać sobie pytanie, czy ta cała przemiana nie następuje zbyt szybko. Bo choć jest to rozrzucone na przestrzeni kilkudziesięciu lat, to jednak krytycy wciąż zauważają, że nie jest to takie proste z wielu względów. Europa i świat mogą po prostu nie być na to przygotowaniu.

Chodzi w dużej mierze m.in. o surowce, za które już dziś trzeba zapłacić ogromne pieniądze. To z kolei przyczynia się do większych cen za samochody elektryczne, a to natomiast na mniejsze zainteresowanie klientów. Ale powodów dla której rozwój elektromobilność jest zbyt szybki można znaleźć wiele. Pytanie tylko, czy jako świat i społeczeństwo będziemy w stanie na to wszystko właściwie odpowiedzieć

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News